Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To dopiero szprotawska tajemnica! Skąd się wzięli w mieście masoni?

oprac. Dariusz Chajewski
Jak wynika z najnowszych badań Muzeum Ziemi Szprotawskiej, Szprotawa stanowiła aktywny ośrodek wolnomularstwa. Skąd taki wniosek? Miasto charakteryzuje dość duża liczba zachowanej symboliki masońskiej, umieszczanej na różnego rodzaju budowlach. Udało się też ustalić kilka nazwisk ważnych postaci pozostających w związku ze Szprotawą. Stanowisk z symbolami jest tyle, że mogliśmy opracować Szprotawski Szlak Masoński – mówi Maciej Boryna, współautor szlaku.

Najbardziej wyróżnia się kamienica przy ul. Młynarskiej. To najprawdopodobniej dawny dom mistrza loży. Cechuje go bogactwo symboli wolnomularskich. Niesamowite wrażenie robią olbrzymie świeczniki, wpięte w elewację. Łącznie zinwentaryzowano osiem obiektów zlokalizowanych na terenie miasta, w tym osobliwy grobowiec masoński na poniemieckiej części cmentarza parafialnego w dzielnicy Iława.

Okazuje się, że do berlińskiej loży w randze mistrza należał właściciel miejscowej huty Otto Baller. Wolnomularzem był także starosta szprotawski von Eckartsberg. Honorowym członkiem szprotawskiej loży „Augusta” był inspektor budowlany Adolph Jäckel z Nowej Soli, a jej mistrz Franz Schwalbach to znany autor podręcznika dla początkujących wolnomularzy.
- Powstało opracowanie szlaku wraz z mapą oraz bazą zdjęć. Jak się okazuje, wolnomularze byli w Szprotawie dość liczni, choć z uwagi na regularną dyskretność nie znamy ich realnego wpływu na życie miasta. Niemniej zapraszamy do korzystania ze szlaku i zabawy w odszyfrowywanie znaczenia tajemnych symboli – zachęca Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.

Wolnomularstwo, inaczej masoneria bądź sztuka królewska to międzynarodowy ruch społeczny, mający na celu duchowe doskonalenie człowieka i braterstwa ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Masoneria to także zespół bractw o charakterze dyskretnym. Inną cechą wolnomularstwa są legendy i teorie spiskowe na jego temat. Utarło się prześmiewcze powiedzenie, że wszystkiemu, co złe, winni są Żydzi i masoni...
Więcej informacji: Punkt Informacji Turystycznej w Szprotawie

Kim są współcześni masoni?

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto