Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczne losy rodziny Jonasów, fabrykantów z Żagania! Tak kiedyś wyglądał ich pałacyk i plac Maczka!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Plac generała Maczka i pałacyk Jonasów. Po wojnie przez wiele lat działała w nim miejska biblioteka
Plac generała Maczka i pałacyk Jonasów. Po wojnie przez wiele lat działała w nim miejska biblioteka Małgorzata Trzcionkowska
Plac generała Maczka to taki plac defilad w Żaganiu. Tu odbywają się prawie wszystkie najważniejsze uroczystości wojskowe w mieście. To ogromna patelnia z kostki brukowej. Na szczęście jest też zieleń, a nawet stoły do gry w szachy. Mało kto wie, że przed wojną pałacyk należał do bogatej rodziny fabrykantów, a plac był częścią ich posiadłości. Jonasowie wiele znaczyli dla miasta. Zostali praktycznie eksterminowani przez hitlerowców.

Starsi mieszkańcy miasta zapewne pamiętają, że przez wiele lat w pałacyku przy ul. Jana Pawła II mieściła się biblioteka, później oddział dla dzieci i młodzieży. Obecnie jest on m.in. siedzibą Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Przed wojną pałacyk należał do żydowskiej rodziny fabrykantów Jonasów. Do nich należał zakład tekstylny w obecnym "Rolniku", zaś "żagański plac defilad" był ogrodem i należał częściowo do posiadłości Jonasów i parafii.

Maks Jonas był ważną postacią w Żaganiu

Jonaswie byli bogatymi, przedwojennymi fabrykantami i Żydami. Maks Jonas - głowa rodu, urodził się w Złotoryi 23 sierpnia 1844 roku. 25 marca 1885 roku zamieszkał z żoną Rosą w pałacyku przy Stadtwiese 7, najpiękniejszym w przedwojennym Żaganiu.
M. Jonas najpierw pracował w fabryce tkanin Matilde Schroedter, w dawnym Rolniku, a później został jej właścicielem, wraz ze szwagrem. Maks Jonas był znamienitą i ważną postacią w ówczesnym Żaganiu: przewodniczącym Izby Handlowej oraz rady miasta. Zmarł w trakcie posiedzenia Izby 22 stycznia 1913 r.

Wojenne losy Jonasów

Erich Jonas, jeden z synów Maksa, urodził się 23 sierpnia 1883 roku w ówczesnym Żaganiu. W 1906 rozpoczął służbę w armii. Podczas I wojny światowej został odznaczony Krzyżem Żelaznym. 11 sierpnia 1920 roku poślubił Annę Loewenthal. W 1929 otworzył w Berlinie fabrykę dekoracji do kapeluszy. Był świetnie wykształcony, studiował na Uniwersytecie Humbolta, zaś doktorat zrobił w Heidelbergu. Na zdjęciu rodzinnym z 1903 roku, zrobionym w fontannie, możemy zobaczyć 20-letniego Ericha na tle czerwonego budynku dawnego urzędu podatkowego. Obecnie to wydział geodezji i kartografii Starostwa Powiatowego w Żaganiu.

Naziści zniszczyli rodzinę

1 listopada 1938 roku NSDAP odebrało biznes Jonasów. W nocy z 9-10 listopada 1938, tak zwanej "nocy kryształowej" hitlerowcy przyszli aresztować Ericha, ale okazało się, że jest zbyt chory, żeby zabrać go do więzienia. Zmarł w prywatnej klinice w Berlinie 25 listopada 1938 r. Duża część rodziny została wywieziona do Auschwitz, Treblinki i Teresina, gdzie zostali zamordowani. Jednym z potomków rodziny Jonasów jest brytyjski śpiewak operowy Adrian Fischer, który mieszka w Antwerpii w Belgii.

Ogródki na placu Maczka

Po wojnie na terenie placu generała Maczka były ogródki należące do mieszkańców miasta. Plac defilad, wyłożony betonowymi płytami powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Został wybudwany w czynie społecznym przez pracowników zakładów pracy. M.in. Polaru i Żagańskiej Czesalni Wełny. Na postumecie, jako pomniki przy murach obronnych stanęły dwa czołgi T-34.
Po 1989 roku zostały one zabrane z placu. Jeden z nich trafił do muzeum wojskowego w Drzonowie, drugi trudno było usunąć. Odcięto mu lufę i został wywieziony na poligon, jako cel ćwiczebnych strzelań.

Tradycje Czarnej Dywizji

12 września 1992 r. Czarna Dywizja obchodziła swoje święto (w rocznicę odsieczy wiedeńskiej). Aleksander Bortnowski, jej dowódca, dzisiaj generał brygady w stanie spoczynku, wraz z ówczesnym wiceministrem Obrony Narodowej Bronisławem Komorowskim (późniejszym prezydentem RP) wmurowali kamień węgielny na pl. gen. Maczka, pod pomnik, projektu Bohdana Samulskiego, byłego żołnierza 1 Dywizji Pancernej. Monument w postaci ściany z proporcami został odsłonięty rok później.
W 1995 roku plac zyskał nazwę generała Maczka.

Czytaj również na naszym portalu

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto