Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie żagańskim, na skrzyżowaniu turystycznych szlaków powstaje specjalny parking!

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Nowy parking turystyczny znajdzie się na skrzyżowaniu szlaków
Nowy parking turystyczny znajdzie się na skrzyżowaniu szlaków Dariusz Chajewski
W Dzikowicach powstaje okazały parking turystyczny. Miejsce nie jest wybrane przypadkowo. Pomijając już, że w samej miejscowości znajduje się kościół z wyposażeniem będącym dziełem Mistrza Ołtarza z Gościeszowic. Tutaj znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych w kierunku Nowego Miasteczka, Szyby, Długiego, Rusinowa, Borowa Wielkiego. Siecieborzyc.

Szprotawa zwróciła się do żagańskiego starosty z prośbą o współpracę przy budowie ścieżek prowadzących do Stypułowa i Szprotawy. Jeden ze szlaków ma prowadzić śladem kolejki szprotawskiej, która w Szprotawie nazywana jest zielonogórską. Podobny parking jest niezbedny - z jednej strony za sprawą rosnącej popularności turystyki rowerowej i pieszej, z drugie dla zapewnienia płynności ruchu na okolicznych drogach. Aby kierowcy nie parkowali na poboczach.

To miejsce warto zapamiętać

- Jestem umówiony na spotkanie z prezydentem Nowej Soli w sprawie połączenia systemu ścieżek w powiecie żagańskim z tymi nowosolskimi – mówi starosta żagański Henryk Janowicz. – Chciałbym jednak do budowy podejść inaczej niż nasi sąsiedzi, którzy zrobili to wraz z gminami, co skutkuje niejasnościami co do własności. W naszym przypadku starostwo, czyli skarb państwa, będzie właścicielem. Gdy będziemy dysponowali 34 działkami, wystąpimy o finansowanie.
W ten sposób zarówno Szprotawa i Żagań byłyby podłączone w Stypułowie do nowosolskiej magistrali rowerowej, a parking znajduje się na granicy Wzgórz Dalkowskich i Borów Dolnośląskich. Ze swej strony szprotawska gmina stara się o połączenie "swoich" ścieżek z systemem tras w województwie dolnośląskim.

- Inwestycja ma także związek z zespołem przyrodniczo-krajobrazowym Potok Sucha, który przecinają trakty nadające się na wędrówki – dodaje Maciej Boryna, naczelnik wydziału gospodarki i rozwoju Urzędu Miejskiego w Szprotawie. – Okolica oferuje bardzo duże walory kulturowo-przyrodnicze i tutaj startują dwie bardzo popularne trasy turystyczne. Na parkingu będziemy mogli zostawić samochód, przesiąść się na rower. Będą jakieś stoły ławki… Jeden z przedsiębiorców robi elementy turystycznej infrastruktury z turbin wiatrowych z recyklingu. Planujemy również umieszczenie tablic dydaktycznych w najciekawszych miejscach.
Pałace w Borowinie, Międzylesiu, wczesnogotyckie kościoły, Tajemnicze mury w okolicy Potoku Sucha... Jest co zwiedzać.

Zobacz film x-news o polskich mieszkaniach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto