Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szprotawie rośnie skrzydłorzech kaukaski. I to najstarszy w Polsce

Maciej Boryna
W Szprotawie naliczono sporą "kolekcję" tych drzew. Ciekawe kto je posadził?
W Szprotawie naliczono sporą "kolekcję" tych drzew. Ciekawe kto je posadził? Maciej Boryna
Nie tylko tragicznie "zmarłym", a raczej zamęczonym, Dębem Chrobrym, najstarszym w Polsce, oznacza się Szprotawa na dendrologicznej mapie kraju. Niemal w samym centrum miasta skrywa się najstarszy i dość rzadki skrzydłorzech kaukaski. Oprócz tego nad rzeką Szprotawa rośnie około tysiąca skrzydłorzechów, jak podał niedawno Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

Naturalnie rośnie drzewo to rośnie na niewielkich obszarach w Turcji, Gruzji, Azerbejdżanie i Iranie. Szprotawski egzemplarz jest datowany na ok. 250 lat, więc wykiełkował około 1770 roku! W literaturze możemy przeczytać, że do Europy sprowadzano je jako ozdobne drzewa parkowe dopiero w XIX wieku. Okaz ze Szprotawy przywędrował do miasta w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nieco wcześniej.

Skrzydłorzechy zwracają uwagę swoistą biżuterią, kiedy z gałęzi zwisają długie na pół metra wisiory z paciorkami. W istocie to łańcuszek z oskrzydlonymi orzeszkami, przypominającymi miniaturową głowę słonia. Orzeszki pachną niemal identycznie jak świeże orzechy włoskie.

Autorzy wyrażają się o skrzydłorzechu kaukaskim jako rzadkim w Polsce gatunku drzewa parkowego, a w Szprotawie mamy do czynienia z osobnikiem wyjątkowym w skali kraju. Piszą o nim, że jest pięknym, malowniczym i bardzo wyróżniającym się drzewem. Znajdziemy je m.in. we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym albo w Rotterdamie.

Na uwagę zasługuje także system korzeniowy, tworzący gęstą i zbitą sieć. Można to zaobserwować na brzegach rzeki Szprotawa w zabytkowym Parku Goepperta, bo skrzydłorzechy bardzo lubią wilgoć. Dlatego ciekawą alternatywą ich podziwiania jest rejs kajakiem wokół miejskiego centrum. Gałęzie skrzydłorzecha niekiedy zajmują połowę szerokości rzeki, tworząc naturalny parasol słoneczny.

Słynny okaz szprotawski wraz z kilkoma bratnimi rośnie na niewielkim skwerze przy ul. Kościuszki. Natomiast zgrupowania skrzydłorzechów rejestrujemy we wspomnianym Parku Goepperta i przed Bramą Żagańską.
Intrygujące pozostaje, kto tak wcześnie sprowadził pierwszego skrzydłorzecha do Szprotawy. Może tajemniczy i ponadprzeciętny baron von der Goes?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto