Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu jest wojsko, ale czy są schrony dla cywili? Możemy się ukryć tylko przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi...

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Straż pożarna opracowała mapę schronów w Polsce. Wydawałoby się, że w Żaganiu, który jest miastem garnizonowym, będą miejsca do zabezpieczenia ludności cywilnej. Tak jednak nie jest. Schronów, spełniających nowoczesne wymogi nie ma w mieście, ani w okolicach. Czy to można zmienić?

Aplikacja "Schrony" została stworzona w 2023, a poprzedziła ją ogólnopolska inwentaryzacja budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.
Zinwentaryzowano 234.735 obiektów budowlanych na terenie kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).
Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób.
W schronach z prawdziwego zdarzenia (ok. 2 tys. obiektów w całym kraju) może się ukryć ponad 300 tys. osób.
Miejsc ukrycia jest blisko 9 tys. dla ponad 1,1 mln osób

Czy schrony są w Żaganiu?

Okazuje się, że informacje o ogromnym schronie pod żagańskim dworcem PKP to mit. W Żaganiu nie ma schronów, ani "ukryć". Są jedynie miejsca doraźne, najczęściej w piwnicach bloków.

Czy to się może zmienić?

Henryk Janowicz, starosta żagański, w marcu 2024 został powołany na stanowisko przewodniczącego Zespołu Doradców Ministra Obrony Narodowej do spraw współpracy z samorządem terytorialnym. Zapowiedział, że zespół będzie się zajmował między innymi sprawą schronów.
Miejsce, które nadaje się na schron, znajduje się w Szprotawie i przed laty zostało zaadaptowane na dyskotekę. Dzisiaj również nie spełnia wymogów nowoczesnego schronu dla ludności cywilnej.

  • MDS - Miejsca doraźnego schronienia, czyli miejsca, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
  • (U) ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
  • (S) schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.
  • Przeznaczenie:
  • M - obiekt przeznaczony dla mieszkańców
  • Z - obiekt przeznaczony dla załóg zakładów pracy

Mapa schronów, przygotowana przez Państwową Straż Pożarną
https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/instant/nearby/index.html?appid=ec00a2b879424296b6dcc400393c6c1e

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W Żaganiu jest wojsko, ale czy są schrony dla cywili? Możemy się ukryć tylko przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi... - Gazeta Lubuska

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto