Wielki naukowiec ze Szprotawy! Urodził się w kamienicy "Pod Murzynkiem"

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ślady Goepperta w Szprotawie
Ślady Goepperta w Szprotawie Maciej Boryna
W Szprotawie zachował się dom rodzinny słynnego naukowca i wszechstronnego "człowieka renesansu" Heinricha Goepperta. To dawna apteka "Pod Murzynkiem". Dom ten jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej i warto mu się przyjrzeć podczas wizyty w mieście.

Postać profesora Goepperta od lat konsekwentnie przybliża Maciej Boryna, szprotawski pasjonat i regionalista.
Naukowiec ma pomniki we Wrocławiu i Szprotawie, a nawet park swojego imienia w rodzinnym mieście.

Szprotawianin - człowiek renesansu

- To intrygująca postać - opowiada Maciej Boryna. - Bo jak napisać inaczej o kimś, kto był równocześnie wybitnym lekarzem, chirurgiem, okulistą, farmaceutą, botanikiem, paleobotanikiem, profesorem, rektorem uniwersytetu, autorem setek publikacji naukowych, dyrektorem ogrodu botanicznego, wynalazcą i odkrywcą? Wydaje się to niemożliwe, a jednak prawdziwe. Dziś zwykliśmy o takich mówić – ludzie renesansu. Honorowy obywatel Szprotawy i Wrocławia. Do tego pradziadek laureatki nagrody Nobla z fizyki, Marii Göppert-Mayer.

Heinrich Goeppert urodził się w Szprotawie 25 lipca 1800 roku. W mieście doskonale zachował się jego dom rodzinny – słynna apteka "Pod Murzynkiem", dziś już nieczynna. Dom ten z uwagi na swoją rangę jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej.

Link do lokalizacji Domu Goeppertów w Szprotawie:
https://goo.gl/maps/sMYjySDWmqy5E8zu8

Ciekawa relacja spod Witkowa

Mało znana relacja Goepperta dotyczy drogi i skutków uderzenia pioruna w sąsiedni dom. Jeszcze w czasach zamieszkiwania w Szprotawie odkrył tajemnicze i unikatowe stanowisko skamieniałych muszli i kości zwierząt pod wsią Witków. Badał także osobliwą florę Buczyny Szprotawskiej, obecnie rezerwatu, rozsławiając ją w publikacjach i na odczytach na całym świecie. Zapoczątkował na Śląsku ochronę zabytkowych drzew, uświadamiając leśnikom konieczność pozostawiania sędziwych okazów. To jedynie krople w oceanie zainteresowań, międzynarodowego dorobku i osiągnięć naukowca. To on rozstrzygnął długotrwałą debatę na temat pochodzenia węgla.

Pomnik we Wrocławiu i Szprotawie

Goeppert osiadł i zmarł we Wrocławiu, gdzie mieszkańcy wystawili mu pomnik. Podobnie zresztą szprotawianie – w Parku Goepperta. Zainteresowanym polecamy ciekawy spacer „Szlakiem Goepperta” w Szprotawie. W Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F. Matuszkiewicza możemy zobaczyć historyczne butle aptekarskie z apteki Goeppertów.

Opis i mapa szlaku Śladami Goepperta w Szprotawie:
https://borynam.wixsite.com/zwiedzamysz.../sladami-goepperta

Źródło: Maciej Boryna Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie