Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowy garnizon Żary został rozwiązany blisko 20 lat temu. Dzisiaj dawne koszary wyglądają jak miasto duchów [ZDJĘCIA I FILMY]

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
- Gdy patrzę na koszary, to aż mi się serce kraje - dodaje K. Polusik. - Mam nadzieję, że doczekam chwili, gdy zostaną w całości zagospodarowane.
- Gdy patrzę na koszary, to aż mi się serce kraje - dodaje K. Polusik. - Mam nadzieję, że doczekam chwili, gdy zostaną w całości zagospodarowane. Malgorzata Trzcionkowska
Zobacz niesamowite zdjęcia oraz filmy Urbex eksploratorów o pozostałościach żarskich koszar. Aż trudno uwierzyć, że takie miejsca są jeszcze w pięknych i nowoczesnych Żarach.

W marcu 2001 roku dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego wydał rozkaz rozwiązania Garnizonu Żary. W kompleksie pracowało 3,5 tys. żołnierzy i ponad 650 pracowników cywilnych. To był ogromny cios nie tylko dla wojskowych i ich rodzin, ale również dla całego miasta, w którym jednostka była jednym z największych zakładów pracy.

- To był ogromny kompleks - wspomina podpułkownik rezerwy Krzysztof Polusik, były żołnierz 42 pułku zmechanizowanego, a potem 11 Brygady Zmechanizowanej. - Na jego terenie leżały 52 budynki, na powierzchni 56 hektarów. 108 ha zajmowały place ćwiczeń, itp. Trudno było nam uwierzyć, że taka jednostka przestaje istnieć.

Zobacz film Żary Dji Drone z żarskich koszar z 2018 roku

Likwidacja jednostki była błędem

Przez 15 lat z przerwami w żarskim garnizonie służył Marian Popławski, dzisiejszy przewodniczący Rady Miasta Żary, który jest również mieszkańcem przykoszarowego osiedla Zawiszy Czarnego. - Zakończyłem służbę w stopniu podpułkownika - wspomina. - Miałem już nabyte pełne uprawnienia, więc nie otrzymałem żadnej innej propozycji z wojska, więc przeszedłem do cywila. Potem z wielkim żalem patrzyłem na to, co się dzieje z opuszczonymi koszarami. Uważam, że ich pozostawienie było wielkim błędem, co widać do dzisiaj.

Zobacz film The History Invaders z 2017 roku

To były wielkie dramaty ludzkie

Część żołnierzy przejęły pobliskie jednostki w Żaganiu i Świętoszowie. K. Polusik znalazł zatrudnienie w sztabie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. - Wielu żołnierzy dostało propozycje przeniesienia w dalekie zakątki kraju, co wiązało się z dramatem rodzin, dzieci. Kto nie chciał, mógł odejść do cywila - zaznacza żołnierz. - Po "zgaszeniu światła" część terenu przejęły Lasy Państwowe, część Agencja Mienia Wojskowego.

Film żarskich koszar Misz Masz Mario z 2017 roku

[cyt[Pomysłów na zagospodarowanie koszar było sporo. W tym ekstremalne, na przykład aby tam powstało duże więzienie.[/cyt]

- W chwili obecnej Agencja Mienia Wojskowego nie ma w swoim zasobie żadnych nieruchomości zlokalizowanych na terenie byłych koszar - uściśla Małgorzata Weber, rzeczniczka AMW.

Zobacz film 1955bula o pożarze w żarskich koszarach w 2012 roku

Od rozformowania Garnizonu Żary minęło 19 lat, do tej pory jedynie niewielka część koszar została zagospodarowana. Wyremontowano jeden koszarowiec na mieszkania. Bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle otoczenia. Działa też spory zakład.
Większość budynków straszy jednak powybijanymi oknami i sprawia przygnębiające wrażenie. Intruzów mają odstraszyć tabliczki informujące, że to teren prywatny, na który nie wolno wchodzić.

Ruiny wciąż straszą

- Żarskie koszary nie są wizytówką miasta - pisze nasz Czytelnik. - Pozapadane dachy budynków, rozkradają nawet kostkę brukową.
- Gdy patrzę na koszary, to aż się serce kraje - dodaje K. Polusik. - Mam nadzieję, że doczekam chwili, gdy zostaną w całości zagospodarowane.

Czytaj również

Zobacz jak wygląda miasto duchów w Kosinie koło Drezdenka

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto