Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymiarki odcięte od świata. Ustawa o zapobieganiu wykluczeniu komunikacyjnemu nie działa. Do gminy nie kursuje żaden autobus

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Nie ma żadnego autobusu, którym można wyjechać z Wymiarek, ani dojechać do gminy. W czasie matur zdający byli zwożeni do szkół w Żarach i Żaganiu przez rodziców i znajomych, bo komunikacja publiczna nie działała. W najgorszej sytuacji są starsze osoby, które nie mogą dotrzeć do lekarza, czy na rehabilitację w większych miastach.

- O wykluczeniu komunikacyjnym gminy Wymiarki rozmawiałem podczas ostatniej sesji rady powiatu - mówi Piotr Kowalski, strażak z Wymiarek i radny powiatowy. - Usłyszałem jedynie, że to nie leży w kompetencjach powiatu tylko gminy. Nie może być tak, że wszyscy rozkładają ręce i odsuwają od siebie problem.

Z wykluczeniem komunikacyjnym miał walczyć rząd

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiadali na konwencji partii przywrócenie zlikwidowanych linii autobusowych w ramach pięciu propozycji programowych, tzw. nowej piątki PiS.
Sejm przyjął ustawę dotyczącą przywrócenia zredukowanych połączeń, przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. To jednak niczego nie zmieniło i nie pomogło Wymiarkom w walce z wykluczeniem komunikacyjnym.

Dorośli jeździli szkolnymi autobusami

Gmina zapewniała dzieciom dojazdy do szkół i dopłacała lokalnym przewoźnikom. Dzięki temu podróżować mogli również dorośli, którzy nie posiadali samochodów. - Podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu dojazdów do końca roku szkolnego - tłumaczy Lech Miszewski, wójt Wymiarek. - Niestety, w marcu tego roku wybuchała pandemia i zamknięto szkoły. Przewoźnicy przestali kursować. Rozmawiałem z mieszkańcami gminy i okazało się, że z komunikacji publicznej korzystało kilka osób i to nie każdego dnia. Gminy nie stać na dofinansowanie nierentownych kursów.

Zobacz, gdzie leżu Urząd Gminy Wymiarki

Ustawa może i jest, ale nie działa

Ustawa o przeciwdziałaniu wykluczeniu teoretycznie jest, powstał nawet związek gmin i powiatu, ale faktycznie też nie działa. - Ustawa ciągle się zmienia - tłumaczy Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. - A samorząd powiatowy również ma ograniczone środki, a musi wykonywać przede wszystkim zadania własne.
- Co prawda wzrosła dopłata do wozokilometra - wskazuje Lech Miszewski. - Jednak jest ona zbyt mała, aby wystarczyła nam na dofinansowanie nierentownych linii.
To oznacza, że nikt nie wydostanie się z Wymiarek, ani do nich nie dojedzie, jeśli nie posiada własnego transportu.

Zobacz film ECHA PRZESZŁOŚCI - LUTYNKA I WITOSZYN Telewizji Łużyce

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto