Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Żagania w świat! Podróż do Budapesztu, Bratysławy i Wiednia, nad pieknym, modrym Dunajem!

Zobaczcie zdjęcia z Budapesztu, Bratysławy i Wiednia
Zobaczcie zdjęcia z Budapesztu, Bratysławy i Wiednia Małgorzata Trzcionkowska
Trzy europejskie stolice: Bratysławę, Budapeszt i Wiedeń łączy jeden mianownik: rzeka Dunaj. Warto je zwiedzić w kilka dni. Z przewodnikiem lub indywidualnie. To piękne miasta, które mają jednak swoje mroczne tajemnice.

Stolice Słowacji, Węgier i Austrii zwiedziłam w czasie urlopu, w trzy dni. To niewiele, bo każda z nich warta jest poświęcenia znacznie większej ilości czasu.
Łączy je nie tylko piękny, modry Dunaj, jak w cudownym walcu Johanna Straussa (syna), ale również wojenna trauma, nie do końca przepracowana.

Wszędzie boją się covida

Jeszcze przed wyjazdem z Polski trzeba było wypełnić słowacki formularz lokalizacyjny. Na szczęście europejski certyfikat covidowy zwolnił mnie z konieczności odbycia kwarantanny po wjeździe na Słowację. Takiej konieczności nie było na Węgrzech i w Austrii, za to na granicy wegiersko-autriackiej pogranicznicy sprawdzali dowody lub paszporty podróżnych oraz ich certyfikaty.
Na Słowacji nie trzeba nosić maseczek na zewnątrz. Natomiast jest taki obowiązek w pomieszczeniach, na przykład do restauracji trzeba wejść w maseczce. Można ją zdjąć dopiero do posiłku. Na Węgrzech ten obowiązek jest mniej respektowany. Nasza przewodniczka, pani Lidia, mieszkająca od 40 lat w Budapeszcie, tłumaczyła, że już ponad 60 proc. społeczeństwa jest zaszczepione. Na początku, już w lutym 2021 rosyjskim Sputnikiem i chińską szczepionką, a teraz również wszystkim innymi, dostępnymi w Unii Europejskiej.
Na Wzgórzu Zamkowym turystów zaskakuje miasteczko anyszczepionkowców, z rozstawionymi namiotami, w których koczuje kilka osób. Przewodniczka podkreśla, że nie dopuszczają się aktów agresji, jak w Polsce.
W Austrii nie trzeba nosić maseczek na zewnątrz, ale wciąż obowiązują w pomieszczeniach.

Nad pięknym, modrym Dunajem
Stolice Słowacji, Węgier i Austrii łączy przepływająca przez nie rzeka Dunaj. Najpiękniej wygląda w Budapeszcie, a wieczny rejs statkiem stanowi niesamowite przeżycie. Cudownie oświetlony jest węgierski parlament, a także mosty. Zjawiskowo wygląda Wzgórze Zamkowe i Wzgórze Gellerta, a także wyspa Małgorzaty. Jednak najsłynniejszy utwór na świecie, walc Nad pięknym, modrym Dunajem Johannesa Straussa syna sławi wiedeński odcinek rzeki.

Mroczne tajemnice i przymierze z Hitlerem

Słowację, Węgry i Austrię łączy również fakt, że w czasie II wojny światowej stały po stronie hitlerowskich Niemiec.
W 1939 powstało słowackie państwo marionetkowe, całkowicie uzależnione politycznie i militarnie od III Rzeszy. Na jego czele jako prezydent stał ksiądz Jozef Tiso. Ustrojem panującym na Słowacji w tym czasie klerykalny faszyzm. Władze Słowacji odebrały majątek ponad dziesięciu tysiącom żydowskich przedsiębiorców. III Rzeszy płacono 500 marek za każdego wywiezionego Żyda. W sumie rząd słowacki we współpracy z III Rzeszą deportował obozów koncentracyjnych ok 70 tys. słowackich Żydów (na ok. 90 tys. mieszkających na Słowacji). Zamordowano 67 tys. Większość w Auschwitz-Birkenau. Po wojnie prawie cała dzielnica żydowska z synagogą została po prostu wyburzona. Dzisiaj można w jej miejscu oglądać fotogramy i symboliczny pomnik.
W 1940 r. Węgry przystąpiły do tzw. Paktu Trzech, czyli sojuszu Niemiec, Włoch i Japonii. W 1944 roku, w ciągu kilku tygodni do obozu Auschwitz Niemcy deportowali około 430 tys. węgierskich Żydów. Zamordowano 330 tys. deportowanych.
Pomnik ofiar Holocaustu mieści się na nabrzeżu Dunaju, między Mostem Łańcuchowym, a parlamentem. Ma on formę pozostawionych butów. Drugie miejsce, upamiętniające pomordowanych znajduje się w centrum, blisko ambasady amerykańskiej. Tu jednak widać, że upamiętniający nie są jednomyślni. Napisali na przykład, że w zagładzie brała udział jedynie niewielka liczba Węgrów.
W Wiedniu jest pomnik 65 tys. zamordowanych Żydów austriackich, zaś w 2018 roku kanclerz Sebastian Kurz, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomniał, że również Austriacy byli jego sprawcami, podczas II wojny światowej.
W Wiedniu widać szacunek do pomników. Jest na przykład pomnik żołnierzy radzieckich, którego nikt nie zamierza burzyć.

Straussowie, Mozart i cesarzowa Sisi

W Bratysławie koniecznie trzeba zwiedzić starówkę i pałac Marii Teresy. Na Węgrzech Wzgórze Zamkowe, Wzgórze Gellerta, wyspę Małgorzaty i zobaczyć cudowny gmach parlamentu. W Wiedniu obowiązkowym punktem jest zamek Hofburg, a właściwie cały kompleks zamkowo-pałacowy, stanowiący przez wieki siedzibę rodu Habsburgów, władających sporą częścią świata. Władcy zawierali małżeństwa i płodzili potomków w ramach bliskiej rodziny, co doprowadziło do tego, że wielu z nich cierpiała na choroby genetyczne i deformacje. Mocno wysunięta dolna szczęka charakteryzowała wielu Habsburgów.
Najpiękniejszą kobietą swoich czasów i bynajmniej nie zdeformowaną była Elżbieta Bawarska, żona Franciszka Józefa I, zwana cesarzową Sisi. Miała 172 cm wzrostu, gibką kibić, ważyła 47 kg, a w pasie miała 50 cm. Jej dumą były gęste, piękne włosy, sięgające do kostek. Służba była je miksturą z żółtek z koniakiem, a mokre były rozwieszane w sypialni, ponieważ nie było suszarek. Cesarzowa była osobą niekonwencjonalną. Na przykład kazała sobie wytatuować kotwicę na ramieniu, czym doprowadziła męża prawie do zawału. Zginęła z rąk zamachowca w wieku 61 lat, w Genewie. Została ugodzona pilnikiem w pierś. Upadła, podniosła się i przeszła kilka kroków. Ciasny gorset spowodował silny krwotok i śmierć w 1898 roku.
O życiu Elżbiety Bawarskiej powstało kilka filmów, najbardziej znana była trylogia, w której zagrała piękna aktorka Romy Schneider.
Na wiedeńskiej starówce można oglądać domy, w których mieszkał podczas pobytu w Wiedniu Wolfgang Amadeusz Mozart. Był muzycznym geniuszem wszechczasów. Zmarł w wieku 35 lat, 5 grudnia 1791 roku. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w tym samym miejscu, w którym brał ślub: w katedrze św. Szczepana. Został pochowany na cmentarzu św. Marksa, w zbiorowej mogile bez krzyża, jak wielu innych ludzi w tamtych czasach.
Muzyka całej dynastii Straussów jest kwintesencją Wiednia i skarbem narodowym kultury austriackiej. Jeszcze za życia byli wielkimi gwiazdami, otaczanymi czcią, jak dzisiejsze gwiazdy muzyki.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news Ruptly/x-news o upamietnieniu ofiar zamachu w Austrii
data-height="720" data-url="//get.x-link.pl/970bbeac-5038-c2df-b234-53931d0ea230,8bdda530-a1ce-43f5-8013-c2be09a7259c,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" >

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto