Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagań ma nowego partnera! To ukraińskie miasto Chocim, które zawarło też umowę z Teltow!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Polski Żagań, niemieckie Teltow i ukraiński Chocim zawarły partnerstwo. Andrii Dranhuk, burmistrz Chocimia zabrał do swojego miasta agregaty prądotwórcze i autobusy do wożenia dzieci. - Już od pół roku jeżdżę po Europie - opowiedział gość z Ukrainy. - Zacząłem rozumieć język polski, a teraz zaczynam również rozumień język niemiecki. List do nowych parterów skierował premier Mateusz Morawiecki, zaś przesłanie wideo kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

W czwartek 26 stycznia 2023 w sali Purpurowej Żagańskiego Pałacu Kultury odbyło się uroczyste podpisanie trójstronnej umowy o partnerstwie między Żaganiem, a Chocimiem oraz między Chocimiem a niemieckim Teltow. Żagań i Teltow są miastami partnerskim od wielu lat. To pierwsza taka trójstronna umowa między samorządami w naszym regionie. Została zauważona również przez władze centralne. Z tej okazji list do Żagania przesłał premier Mateusz Morawiecki, zaś wideo-przesłanie dla Żagania, Chocimia i Teltow przekazał kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który podkreślił doniosłość współpracy na najniższym szczeblu i zapewnił o wsparciu dla Ukrainy i przekazaniu jej niemieckich czołgów.

Burmistrz Chocimia jeździ po Europie

Umowę o partnerstwie Żagania, Chocimia i Teltow podpisali burmistrzowie: Andrzej Katarzyniec, Andrii Dranhuk i Thomas Schmidt.
Andrii Drnhuk już od pół roku jeździ po Europie i zabiega o pomoc dla swojego miasta, które leży niedaleko granicy z Mołdawią i nie zostało tak ciężko doświadczone, jak Bucza, czy Chersoń, ale z powodu brutalnej wojny ma ogromne problemy, z którymi musi sobie radzić. W ok. 20 tysięcznym Chocimiu schroniło się 7 tys. uchodźców ze zniszczonych przez najeźdźcę rejonów Ukrainy. Musi zapewnić im schronienie i żywność, co nie jest łatwe, gdy wokół toczy się wojna.
Na pomysł trójstronnego partnerstwa wpadł Thomas Schmidt, gdy w październiku odwiedził go burmistrz Chocimia. - Bardzo mnie poruszyła historia, którą usłyszałem - zaznaczył. - Zaczęliśmy zbiórkę dla ukraińskiego miasta.
Wtedy też padła propozycja zawarcia trójstronnego porozumienia, którą podchwycił podczas telekonferencji A. Katarzyniec.

Autobusy i agregaty dla Chocimia

Dokumenty podpisane przez włodarzy zakładają wzajemne wsparcie w zakresie działalności społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Zwieńczeniem uroczystości było przekazanie dwóch autobusów, które ruszą w drogę do Chocimia. W pojazdach znajduje się dodatkowo 9 agregatów prądotwórczych, których zakup sfinansowały: miasto Żagań, gmina Iłowa, miasto Netphen, pracownicy Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim i przedsiębiorca Sebastian Galasiak. W transporcie znajdą się również środki opatrunkowe i materiały ochronne.

Ukraiński koncert w żagańskim pałacu

Podczas uroczystości Andrii Dranhuk przekazał swoim kolegom z Polski i Niemiec przepiękne, ukraińskie chleby oraz wyszywane, tradycyjne koszule.
Przed zebranymi wystąpiła Anna Maria Bunzylo, młoda Ukrainka, która od 20 lat mieszka z rodzicami w Szprotawie. Obecnie jest studentką inżynierii we Wrocławiu. Zaśpiewała znane, ukraińskie pieśni.

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto