Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagańska reprezentacja szykuje się na Igrzyska Olimpijskie w Berlinie! Kto będzie nas reprezentował?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Nasi reprezentanci na zgrupowaniu w Zakopanem
Nasi reprezentanci na zgrupowaniu w Zakopanem Wojciech Olejarz
Reprezentanci Polski Olimpiad Specjalnych 18 dyscyplin sportowych uczestniczyli w Zakopanem w ostatnim sprawdzianie gotowości startu w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 rozpoczną się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, widowiskową ceremonią. To największe sportowe wydarzenie tego roku na Świecie. Wśród 7 tysięcy zawodników ze 190 krajów, znalazło się 73 sportowców z Polski wraz z trenerami i sztabem organizacyjnym Kadry Narodowej (99 osób). Wśród nich są zawodnicy z Lubuskiego.

Województwo lubuskie w Berlinie reprezentować będą:

  • Alicja Kopeć w pływaniu,
  • kajakarz - Daniel Kowalczyk,
  • kolarz – Bartosz Leszko
  • trójboista siłowy – Wojciech Rado
  • oraz dwóch trenerów: zielonogórzanin - Sebastian Komorowski, który poprowadzi drużynę kajakarzy i Wojciech Olejarz z Żagania – trener trójboju siłowego.

Trzymamy kciuki za lubuskich zawodników

Zadaniem zespołu trenerskiego, medycznego i kierownictwa reprezentacji, było wyłonienie składu podstawowego kadry, która wyjedzie do Niemiec i będzie reprezentować Polskę przez dziesięć dni sportowych zmagań.
Wojciech Olejarz, żagański trener siłaczy Klubu Tornado, funkcjonującego przy SOSW w Żaganiu, wraz ze swoim zawodnikiem liczą na medale, oby te z najcenniejszego kruszcu, czyli złote, które Wojtek wywalczył podczas Igrzysk Krajowych w Warszawie w 2021 roku. Cztery złota zdobyte w Warszawie dały zawodnikowi wielką szansę awansu na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Berlinie, co właśnie staje się faktem. Zgrupowanie i ciężkie treningi zespołu trójboju i dwuboju siłowego potwierdziły wysoką formę i mentalne przygotowanie Wojtka Rado i Kamili Woźnej z Wielkopolskiego Oddziału Olimpiad Specjalnych i realne szanse na medale. Gotowość potwierdzili też pozostali członkowie tej grupy, czyli Karolina Lenartowicz z Gorzowa Wielkopolskiego i Henryk Zaręba z województwa mazowieckiego, to zawodnicy pierwszej rezerwy. Kamila już zna smak olimpijskich medali, bo zdobywała je na Igrzyskach w Abu Dhabi, Wojtek ma na nie pierwszą szansę.

Żagański siłacz okazem zdrowia

Jednak w Olimpiadach Specjalnych, to nie sportowy wynik jest jedynym i najważniejszym kryterium, które bierze się pod uwagę w ostatecznych decyzjach o kwalifikacji olimpijskiej, tu ważnym czynnikiem jest jeszcze stan zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego oraz poziom funkcjonowania zawodnika z niepełnosprawnością intelektualną w sytuacjach: stresu, dłuższego przebywania poza domem, umiejętności komunikowania się i funkcjonowania w grupie. Stąd, na tatrzańskim sprawdzianie skład rozszerzony był o zawodników rezerwowych i niektórzy z nich zastąpili numery 1. Były to jednak pojedyncze przypadki, najczęściej związane z kontuzjami lub chorobami przewlekłymi. To niezwykle trudne decyzje, a fakt, że swoich zawodników musieli weryfikować również trenerzy klubowi, świadczy o tym, że decyzje były trudne, ale konieczne.
Wojtek Rado jest okazem zdrowia i tytanem pracy z ciężarami. Wspólny plan na Berlin, jaki założyli

z trenerem klubowym i reprezentacyjnym Wojciechem Olejarzem, to aż 600 kg w trójboju ( 220 kg przysiad, 160 wyciskanie na ławeczce, 220 kg martwy ciąg). Treningi w Zakopanem pokazały, że oboje z Kamilą, są gotowi osiągnąć swoje rekordowe wyniki i walczyć o najwyższe trofea z najsilniejszymi rywalami na Świecie.

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto