Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz "Na górce" w Żaganiu to miejsce mocy, w którym zyskuje się spokój i równowagę! To czakra ziemi!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ten cmentarz to miejsce mocy! Tam trzeba się wybrać na spacer i zwiedzanie!
Ten cmentarz to miejsce mocy! Tam trzeba się wybrać na spacer i zwiedzanie! Małgorzata Trzcionkowska
Niesamowity, tarasowy cmentarz położony jest na wzgórzu i można z jego poziomu patrzeć na miasto. W dawnych wiekach mnisi na stokach wzgórza uprawiali winorośl. Według przekazów klasztorne winnice istniały już w XIII wieku.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został zbudowany w 1444 roku na miejscu istniejącej tu drewnianej kapliczki z 1404 roku. W tym miejscu opat Ludolf znalazł słup z wizerunkiem Matki Bożej.
Przy kościele powstał cmentarz. Pierwszy udokumentowany w księgach pochówek miał na nim miejsce ok. 1660 roku, ale wiadomo, że cmentarz działał już przy nowym kościele.

Miejsce spokoju i mocy!

Cmentarz Na górce jest wyjątkowo pięknym, wielopoziomowym miejscem, w którym można poczuć moc ziemi i odetchnąć jego historią. Na spacer po nekropolii zaprosiła przewodniczka Halina Dobrakowska, prezeska Towarzystwa Przyjaciół Żagania.
Przy kościele mieści się Kaplica Bożego Grobu, która jest repliką kaplicy w Jerozolimie. Na jej ścianach są jeszcze widoczne wpisy pielgrzymów sprzed wieków.
W 1690 r., za czasów opata Andrzeja Wojciecha Thiela, cmentarz otoczono murem z dwiema bramami. W końcu XIX wieku przy bramie wschodniej (dawnej Kaplicy Św. Krzyża) urządzono kostnicę.

Coraz mniej starych nagrobków

Do dziś na cmentarzu zachowały się nagrobki dawnych, niemieckich mieszkańców, chociaż niestety jest ich coraz mniej. Jednym z takich miejsc jest grobowiec Pauliny Rachel Elżbiety markizy de Castellane, żony Ludwika napoleona de Talleyrand.
Kilka lat temu stary cmentarz znowu został uruchomiony i odbywają się na nim współczesne pochówki. Nekropolia wygląda szczególnie pięknie podczas święta zmarłych, gdy łuna zniczy jest widoczna z bardzo daleka.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Adama Michmara o cmentarzach wojennych w Żarach i Żaganiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto