Żagański Cross o Puchar Wielkiej Ucieczki przełożony

Małgorzata Trzcionkowska
Sprawdź, czy rozpoznasz się na archiwalnych zdjęciach.
Cross o Puchar Wielkiej ucieczki jest formą uczczenia wydarzeń z 1944 roku. W nocy z 24 na 25 marca ze Stalagu Luft III, tunelem Harry zdążyło wydostać się 76 jeńców. Ucieczka powiodła się tylko trzem: Norwegom Peterowi Bergslandowi, Jensowi Mullerowi oraz Holendrowi Bramowi van der Stockowi. Reszta została prędzej czy później schwytana. Na specjalny rozkaz Hitlera wszyscy uciekinierzy mieli zostać rozstrzelani, lecz ostatecznie zamordowano pięćdziesięciu lotników. Sprawdź, czy rozpoznasz się na archiwalnych zdjęciach. Małgorzata Trzcionkowska
46. edycja Crossu o Puchar Wielkiej Ucieczki, który miał się odbyć 22 marca została przełożony na listopad. Inne uroczystości związane z historyczną datą zostaną prawdopodobnie odwołane.

W biegu na Stalagu miało wziąć udział łącznie 830 biegaczy z Żagania, Żar, Zielonej Góry i innych części Polski oraz setki kibiców. Swój udział zapowiedzieli również żołnierze amerykańscy podróżujący po Europie, a także 200 dzieci.
Organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu imprezy po negatywnej rekomendacji ministra sportu. - Jesteśmy zmuszeni przełożyć 46. Cross Żagański i wszystkie biegi wchodzące w jego skład - stwierdza Tomasz Hucał, współorganizator. - Z powodu braku wolnych terminów, połączymy go wyjątkowo z Biegiem Niepodległości (11 listopada 2020). Cross odbędzie się jako bieg przełajowy na terenie Muzeum Obozów Jenieckich.
- Medale z datą 22 marca 2020 roku już zostały wyprodukowane dodaje T. Hucał. - Dodatkowo zakupimy do pakietów dodatkowy gadżet biegowy z logo Biegu Niepodległości, nie zmieniając jednocześnie ceny wpisowego.

Zapisy na Cross zostaną wznowione w czerwcu.

Organizatorzy zaznaczają, że medale, puchary, pakiety startowe, napoje izotoniczne już zostały zakupione, zaś impreza jest organizowana społecznie. W związku z tym na dzisiaj nie ma możliwości zwrotu pieniędzy wpłaconych przez zawodników.
- Zaproponowaliśmy zawodnikom trzy rozwiązania - podkreślają organizatorzy. - Przeniesienie wpłat na termin 11 listopada bez konieczności dopłaty, możliwość przeniesienia pakietu na inną osobę, osobom, którym nie pasuje żadne z tych rozwiązań, gwarantujemy przekazanie całego pakietu, za który zapłacili, w drodze wyjątku – łącznie z medalem. Dotyczy to wszystkich trzech biegów – głównego, Uciekiniera i biegów dzieci.
Pakiety będą wydawane od 20 marca przez dwa tygodnie w Hali Arena w Żaganiu, w kwietniu także planujemy ich wydawanie przez jeden dzień w Zielonej Górze, osobom, które wcześniej się zadeklarują.

Medale, puchary, itp. już zostały zakupione. W związku z tym nie ma możliwości zwrotu pieniędzy za pakiety startowe.

Więcej informacji na stronie internetowej Żagańskiego Crossu o Puchar Wielkiej Ucieczki.
Odwołany został również ogólnopolski Rajd Harcerski "Wielka Ucieczka", który miał się odbyć 20-22 marca na Stalagu. Jeśli chodzi o miejskie uroczystości, to decyzja zapadnie w środę 11 marca.