Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagański pałac jest wielki jak Wawel! Polska spłaciła go węglem! Wybierzcie się na spacer po pałacowych salach! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ruszaj na spacer po pałacowych salach w Żaganiu! Zobacz zdjęcia w galerii i przesuwaj je strzałkami
Ruszaj na spacer po pałacowych salach w Żaganiu! Zobacz zdjęcia w galerii i przesuwaj je strzałkami Czarna Dywizja
Zobaczcie, jak pięknie wyglądają sale pałacu w Żaganiu tuż przed zmierzchem. Pospacerujcie po piętrze, przez salę Kryształową, Kurlandzką, Kryształową i inne. Hol Wiedeński i Turkusowy! Tam toczyło się życie rodziny księżnej Doroty Talleyrad-Perigord, a dzisiaj toczy się życie kulturalne miasta. Kliknijcie obrazek, przeczytajcie tekst poniżej zdjęcia i zobaczcie galerię zdjęć. Przesuwajcie je strzałkami.

Pierwszym, wielkim władcą Żagania, dzięki któremu rozpoczęła się świetność pałacu i parku był Albrecht von Wallenstein, który w 1630 roku zaczął budowę pałacu w miejscu gotycko-renesansowego zamku Piastów śląskich z linii głogowskiej. Opierał się na planach włoskiego mistrza budowlanego Vincentio Boccacciego. Kolejnymi władcami miasta byli Lobkovitzowie, a w 1786 nastał Piotr Biron, ostatni książę kurlandzki. - Najbardziej znany jest okres panowania jego córki, Doroty Talleyrand-Perigord, wybitnej dyplomatki i bardzo postępowej władczyni, dzięki której Żagań rozkwitł, a pałac stał się salonem Europy.

Pałac w Żaganiu spłacony... węglem

W czasie II wojny światowej żagański pałac Talleyrandów, jako własność francuska, nie został zniszczony. Po wojnie Polska odkupiła go od Francji, płacąc wagonami węgla... Później przez wiele lat funkcjonował jako Żagański Pałac Kultury, pod wodzą wieloletniego dyrektora Adama Stawczyka.
Pałac wraz z parkiem został wyremontowany dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Największym wyzwaniem konserwatorskim była renowacja sali Kryształowej, jej wszystkich detali i kolorystyki. Specjalna materia na ściany kosztowała prawie 100 euro za metr, a została utkana w Austrii.

Sala koncertowa i dom kultury

Dzisiaj pałac w Żaganiu jest siedzibą części wydziałów urzędu miasta oraz biblioteki. Korytarze są miejscem wystaw, zaś reprezentacyjne sale są wykorzystywane jako sale koncertowe. Jest ich w sumie 8, zaś największa, sala Kryształowa może pomieścić 450 osób w układzie teatralnym.

Zwiedzanie pałacu w Żaganiu z przewodnikiem

Bilety są do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej (Domek Portiera) przed pałacem, od strony ul. Szprotawskiej.
Godziny zwiedzania dla turystów indywidualnych oraz rodzin:

  • 11.00 oraz 15.00 od wtorku do piątku
  • 11.00 oraz 15.00 sobota – niedziela (wyłącznie w sezonie od 1.04 -30.09)
  • Rezerwacja pod nr tel: +48 68 477 10 01 lub email: [email protected]

Bilety* Normalny: 25 zł /os.

  • Ulgowy: 15 zł/os.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Tomasza Bratkowskiego/Yu Tube o żagańskim pałacu z drona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto