Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagański Stalag! Tak wyglądały uroszystości prawie 60 lat temu!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zdjęcia archiwalne z obchodów wybuchu II wojny światowej w Żaganiu, w 1965 roku.
Zdjęcia archiwalne z obchodów wybuchu II wojny światowej w Żaganiu, w 1965 roku. Jan Mazur
Uroczystości organizowała partia, a udział w nich był obowiązkowy. Tak 55 lat temu w Żaganiu ludzie obchodzili rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zobaczcie niesamowite zdjęcia Jana Mazura.

Pomnik martyrologii jeńców, przy ul. Lotników Alianckich w Żaganiu powstał w 1961 roku. W jego tle stało 100 krzyży. Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych - dzisiejsze Muzeum Obozów Jenieckich zostało utworzone dopiero 10 lat później, w 1971 roku, na terenie, gdzie w latach II wojny światowej znajdował się Stalag VIIIC oraz Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3 Sagan.

Patriotyzm był obowiązkowy

55 lat temu uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane były przez KP PZPR pod patronatem Frontu Jedności Narodu. - Już wówczas tradycyjnym miejscem, w którym odbywały się uroczystości, był teren poobozowy dawnego Stalagu VIII C, gdzie stał już pomnik poświęcony jeńcom - wspomina Jan Mazur. - Za pomnikiem były białe krzyże. Obecność na manifestacji była obowiązkowa. Z tego względu manifestacje gromadziły duże rzesze mieszkańców, dzieci i młodzieży, przedstawicieli zakładów pracy, organizacji społecznych, wojska.

"Ręce precz od Wietnamu!" na Stalagu

Na trybunie usytuowanej obok pomnika stali przedstawiciele partii, przodownicy pracy i członkowie ZBOWID. Nad zgromadzonymi powiewały biało czerwone flagi. Hasłem przewodnim manifestacji było "Nigdy więcej wojny!". Hasła były aktualizowane w zależności od sytuacji politycznej w Europie i na świecie, np. "Ręce precz od Wietnamu", "Stop niemieckim rewizjonistom", "Partia przewodnią siłą narodu".

Stalag przetrwał działania wojenne, zniknął po wojnie

Jak wyglądał obóz w Sangan, w którym jeńcy zorganizowali Wielką Ucieczkę, można sprawdzić w lesie, za muzeum. Z baraków pozostały same fundamenty. Warto dodać, że po II wojnie światowej obóz nadal istniał. Dopiero w latach 50. został rozebrany. Starsi mieszkańcy miasta twierdzą, że deski posłużyły na budowę okolicznych chlewików.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto