Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagańskie opactwo to prawdziwy cud! Kończy się remont ołtarza głównego. Zobacz niesamowite zdjęcia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Kończy się remont żagańskiego zabytku. Lada chwila znikną rusztowania
Kończy się remont żagańskiego zabytku. Lada chwila znikną rusztowania Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jan Mazur, Małgorzata Trzcionkowska
Kończy się remont ołtarza głównego w opactwie, w ramach pierwszego etapu rewitalizacji zabytku, w ramach europejskiego projektu „Kompleksowy remont zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu”. Przedsięwzięcie jest warte 20 mln z zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to aż 17 mln zł. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska.

Wykonawcą prac remontowo-budowlanych jest miejscowa firma "Lapis". Prace konserwatorskie prowadzi firma Artnova z Łodzi.
- Dobiegają końca prace konserwatorskie w prezbiterium kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu, zdejmowanie są rusztowania i za chwilę zobaczymy wnętrze, w którym przywrócona została kolorystyka ścian i sklepienia w barokowym kostiumie z ok. 1737 r. - mówi Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Konserwacji poddano detal architektoniczny, a także elementy skromnego wystroju sztukatorskiego, dwa portale, sakramentarium i balustradę empory. Trwają jeszcze prace konserwatorskie przy ołtarzu. Dziś z bliska można było przyjrzeć się figurom św. Barbary i św. Katarzyny oraz pozłacanym aplikacjom, które są po konserwacji i wkrótce powrócą na ołtarz.

Wielka renowacja

Najważniejsze zadania wyszczególnione w projekcie rewitalizacji zespołu poaugustiańskiego to m.in. remont konserwatorski elewacji kościoła i zachodniej części dawnego klasztoru, remont wnętrza prezbiterium kościoła (sklepienia, ściany, ołtarz główny) oraz remont i adaptacja wybranych pomieszczeń części klasztornej na potrzeby ścieżki muzealnej, a także przepięknych, zabytkowych organów, na których grał mistrz Franciszek Liszt. Cały obiekt ma służyć także celom kulturalnym, w związku z tym będzie sala multimedialna, wystawowo - muzealnicza. – Obiekt jest przeznaczony nie tylko dla mieszkańców Żagania, ale również naszego województwa i kraju – podkreśla ksiądz kanonik Władysław Tasior, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żaganiu.

Niezwykłe odkrycia

- Jednym z najbardziej spektakularnych odkryć w trakcie prac było znalezienie gotyckich tynków z 1520 roku – mówi Małgorzata Rzepecka, właścicielka firmy Artnova.
Jednym z ciekawszych znalezisk było odkrycie cegły z odciśniętą kocią łapą, pochodzącą sprzed 600 lat. – Na remontowanej wieży są też odciski psich łapek – dodaje M. Rzepecka. – Jednak nie potrafimy stwierdzić jednoznacznie, czy są to sygnatury strycharzy wytwarzających cegły, czy też przypadkowe odciski łap zwierząt.

Pozostałość kościoła z XIII wieku

Żagański zabytek był na przestrzeni wieków przebudowywany, ale jest też widoczna najstarsza część, pochodząca z XIII wieku, tuż przy przejściu do parkingu przy ul. Sobieskiego. Również ta część zostanie zrewitalizowana. Kamienna elewacja zostanie oczyszczona, odświeżone też zostaną spoiny między kamieniami.

Biblioteka jak z Imienia Róży

Biblioteka w zespole poaugustiańskim robi niesamowite wrażenie. Zachowało się w niej wyposażenie i część księgozbioru. Polichromie w bibliotece stworzył G.W. Neunhertz. – Biblioteka nie jest ogrzewana, ale nie ma w niej wilgoci – wyjaśnia Halina Gacek, przewodniczka. – To dzięki specjalnej konstrukcji posadzki z płyt z piaskowca i klepkami z czarnego dębu, zaś dzięki budowie sklepienia, jest w niej doskonała akustyka, a każdy szept jest doskonale słyszalny.
Zespół poaugustiański w Żaganiu został uznany za Pomnik Historii w 2011 roku. To nie tylko obiekt służący celom sakralnym, ale również kulturalny, w którym odbywają się koncerty, czy działa winny trakt.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Jana Mazura. Przewodniczka Halina Gacek opowiada o opactwie kanoników w Żaganiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto