Ze Skweru Czołgisty w Żaganiu mundurowi weterani wyruszyli na trasę rajdu pamięci! Odwiedzają groby poległych na misjach!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Rajd weterana zakończy się 29 maja 2021 w Dniu Weterana
Rajd weterana zakończy się 29 maja 2021 w Dniu Weterana porucznik Marta Wieliczko
Trasa, którą pokonują uczestnicy, na własnych motorach, oznaczonych proporczykami jednostek i białoczerwonymi barwami, liczy około 1.700 km. Udział w rajdzie biorą żołnierze z dowództwa 11 Dywizji Kawalerii Pancernej 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 11 batalionu dowodzenia i 5 batalionu saperów, a także motocykliści z 5 pułku artylerii z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Zakończenie rajdu jest planowane na 29 maja – Dzień Weterana. Tegoroczna edycja rajdu zgromadziła ponad 1000 chętnych żołnierzy, w tym żołnierzy-weteranów z jednostek wojskowych z całej Polski.

Rajd motocyklowy rozpoczął się w poniedziałek 17 maja 2021 na Skwerze Czołgisty w Żaganiu. Weterani zagranicznych misji z Czarnej Dywizji ruszyli w trzyetapowy rajd motocyklowy weteranów, aby uczcić pamięć poległych i zmarłych w działaniach poza granicami państwa.

Weterani chcą uczcić poległych kolegów

Organizatorem 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, a tegoroczna edycja jest kontynuacją projektu zainaugurowanego w 2020 roku. Głównym założeniem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, propagowanie aktywnej formy spędzania czasu wolnego oraz promowanie bezpiecznej jazdy.
Oficjalnego rozpoczęcia rajdu pancerniaków w Żaganiu dokonał gen. dyw. Piotr Trytek, dowódca 11LDKPanc.
W pierwszym dniu przejazdu motocykliści pokonali trasę Żagań-Żary i Żary – Głogów. Kolejne etapy rajdu odbędą się 21 maja 2021 na trasie Krosno Odrzańskie – Międzyrzecz — Skwierzyna – Deszczno oraz Świętoszów — Zgorzelec i 24 maja na trasie Sulechów – Lusowo.

Spotykają się z rodzinami poległych

Uczestnicy na trasie rajdu biorą udział w spotkaniach z rodzinami poległych, a także odwiedzają 14 miejsc pochówku zmarłych w misjach poza granicami państwa, gdzie przy grobach poległych wystawiają posterunki honorowe.
Pierwszy hołd został oddany w Żarach przy grobie śp. podkom. Andrzeja Bulera, który poległ 17 września 1997 r., wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, w katastrofie helikoptera ONZ. Na co dzień służył w Komendzie Rejonowej Policji w Żarach.

W dalszej części rajdu weterani odwiedzą miejsca wiecznego spoczynku pięciu poległych żołnierzy Czarnej Dywizji w tym grób sierż. Jana Boleszczuka i szer. Dariusza Sorokopasa w Głogowie, a następnie groby st. kpr. Huberta Kowalewskiego w Sulechowie i por. Łukasza Kurowskiego oraz grób generała Józefa Dowbor Muśnickiego w Lusowie.
Podkomisarz Andrzej Buler służbę pełnił między innymi w żarskiej komendzie. Od 1992 roku był trzykrotnie delegowany do grupy policyjnej polskiego kontyngentu sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w byłej Jugosławii. Oddany służbie, wykazywał się odwagą godną podziwu i opanowaniem w dramatycznych sytuacjach. Uczestniczył w negocjacjach pomiędzy walczącymi stronami. Narażając życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych, uchodźców i osób wysiedlonych. Zorganizował ewakuację 110 studentów zagranicznych z Sarajewa w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. W dniu 17.09.1997 roku, wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, poniósł śmierć w katastrofie helikoptera ONZ.
Za poświęcenie, ofiarność i odwagę odznaczony był dwukrotnie brązowym medalem ONZ za służbę w oddziale ochrony ONZ (unprofor) oraz wyróżnieniem dowódcy i listem pochwalnym komisarza wojskowego. Ponadto był odznaczony medalem "za zasługi dla obronności kraju" i "złotym krzyżem zasługi".

Odwiedzą groby kolegów

Uczestnicy zapalą znicze pamięci także w Deszcznie, Krośnie Odrzańskim, Skwierzynie i Zgorzelcu oraz odwiedzą groby we Wrocławiu, Świdnicy i Legnicy.
Trasa, którą będą pokonywać uczestnicy, na własnych motorach, oznaczonych proporczykami jednostek i białoczerwonymi barwami, liczy około 1700 km. Udział w rajdzie biorą udział żołnierze z dowództwa 11 Dywizji Kawalerii Pancernej 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 11 batalionu dowodzenia i 5 batalionu saperów, a także motocykliści z 5 pułku artylerii z 12 Dywizji Zmechanizowanej.
Zakończenie rajdu jest planowane na 29 maja – Dzień Weterana. Tegoroczna edycja rajdu zgromadziła ponad 1000 chętnych żołnierzy, w tym żołnierzy-weteranów z jednostek wojskowych z całej Polski.
Rajd odbywa się z zachowaniem wszelkich wytycznych, zaleceń i rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego Wojska Polskiego.
Źródło: por. Marta Wieliczko

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news o nowym, polskim teście

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie