Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagańscy władcy bili swoje złote dukaty! Czy kruszec wydobywano z Bobru?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Złote dukaty żagańskich władców można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie
Złote dukaty żagańskich władców można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie © Muzeum Narodowe w Warszawie
Własne, złote dukaty miał Albrecht von Wallenstein - książę żagański w latach 1627-1634, a także Ferdynand Lobkowitz (książę żagański w latach 1677-1715). Można je zobaczyć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Księstwo żagańskie na Dolnym Śląsku powstało w czasie rozbicia dzielnicowego, jako polskie księstwo piastowskie. Siedzibą władcy był Żagań, obejmowało ono Nowogród Bobrzański, Przewóz i Świętoszów. Do 1472 władali nim książęta piastowcy, później trafiło pod zwierzchnictwo Saksonii, Czech, Austrii, Prus i Niemiec.

Własne pieniądze księstwa żagańskiego
Publikację o żagańskich pieniądzach napisał mieszkaniec miasta i wojskowy w stanie spoczynku, major Wiesław Chłopek. "Zarys historii pieniądza żagańskiego XIII -XX w." obejmuje bardzo obszerny czas, a są w nim między innymi dukaty władców. Pierwsze monety pochodziły z XIII wieku, z czasów rozbicia dzielnicowego. Jedyne egzemplarze można zobaczyć w zbiorach Ermitażu - muzeum państwowego w Sankt Petersburgu, gdzie trafiły za sprawą Armii Czerwonej oraz w kilku niemieckich muzeach.
Pod panowaniem Habsburgów w Żaganiu były bite drobne monety, zaś w czasie wojny 30-letniej, gdy władcą Żagania został Albrecht Wallenstein, mennica zaczęła bić złote dukaty i talary. Ostatnią złotą monetą z żagańskiej mennicy był dukat z lat 1677-1715, księcia Ferdynanda Lobkowitza.

Czy złoto było w Żaganiu?
W swoim opracowaniu Wiesław Chłopek pisze, że złoto na dukaty pochodziło prawdopodobnie z Czech. Niestety, nie było go w przepływającym przez Żagań Bobrze.
Kolejne, żagańskie monety, bite w miejscowej mennicy pojawiły się dopiero po I wojnie światowej. Były to pieniądze zastępcze, wydawane przez wiele miast, w czasach hiperinflacji. Miejscy rajcy bili ośmiokątne żetony ze stopu żelaza i cynku, zaś w Zielonej Górze były żetony ceramiczne.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news - remonty są coraz droższe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto