Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze żagańskiej Czarnej Dywizji jak w "Czasie Apokalipsy" - na napalmowym torze!

Żołnierze z Czarnej Dywizji ćwiczyli na napalmowym torze. Przełamywali swoje słabości i lęki
Żołnierze z Czarnej Dywizji ćwiczyli na napalmowym torze. Przełamywali swoje słabości i lęki St. szer. Patryk Szymaniec
Żołnierze batalionu logistycznego z 17 Brygady Zmechanizowanej zostali poddani próbie ognia. Musieli pokonać tor napalmowy na wędrzyńskich, przykoszarowych obiektach szkoleniowych. Logistycy, niczym żołnierze z filmu "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli musieli stawić czoła własnym słabościom i lękom.

Żołnierze z batalionu logistycznego realizowali szkolenie chemiczne, a punktem budzącym najwięcej emocji było pokonanie toru napalmowego.

Napalm jak w "Czasie Apokalipsy"

Napalm to ciekły, bojowy środek zapalający. W czasie spalania wydziela duże ilości ciepła oraz toksyczne dymy, które podrażniają oczy i układ oddechowy. Napalmy, dzięki swojej konsystencji, mają zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni (palą się także na tafli wody). Wszystko to powoduje, że są bardzo trudne do ugaszenia. Przerażające skutki działania napalmu w Wietnamie mogliśmy zobaczyć w kultowym filmie Coppoli "Czas Apokalipsy".

Płonący tor przeszkód

Tor mierzy około 150 metrów długości. Żołnierze w pełnym oporządzeniu, wyposażeni w broń etatową oraz w maski przeciwgazowe przebiegali przez kolejne przeszkody. W specjalnych metalowych rynnach, pojemnikach i w zagłębieniach obok każdej przeszkody palił się napalm. Czarny, gęsty dym skutecznie ograniczał widoczność, a bardzo wysoka temperatura utrudniała stawianie kolejnych kroków. Wszechobecny ogień z pewnością pozwala na sprawdzenie kondycji psychofizycznej każdego pokonującego tor żołnierza.
Dodatkowo podczas zajęć żołnierze doskonalili umiejętności z zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, rozpalania i gaszenia napalmu.
Celem tego typu szkolenia jest uodpornienie psychiczne żołnierzy i wyćwiczenie prawidłowych reakcji w czasie realnego zagrożenia życia i zdrowia.
Źródło: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st.szer. Patryk Szymaniec

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz, co o służbie wojskowej mówią żołnierze (aut. Małgorzata Trzcionkowska)

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto