Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa Bolesława Chrobrego pod Szprotawą! Historycy szukają jej miejsca!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Bory Dolnośląskie to największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km².  Administracyjnie leżą na terenie dwóch województw – lubuskiego i dolnośląskiego.
Bory Dolnośląskie to największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km². Administracyjnie leżą na terenie dwóch województw – lubuskiego i dolnośląskiego. Google Maps
W ustalenie miejsca bitwy zaangażował się lokalny regionalista i historyk Maciej Boryna. Być może uda się ją zlokalizować z pomocą Czytelników? Warto dowiedzieć, się jakie wydarzenia historyczne miały miejsce w naszych okolicach.
od 16 lat

- Lokalizacji tej bitwy do dziś nie ustalono, ale było to gdzieś w okolicach Szprotawy - informuje Maciej Boryna. - 1 września 1015 roku łucznicy i piechota Bolesława Chrobrego pokonali rycerzy Henryka II. Historycy od ponad 100 lat próbują zlokalizować miejsce średniowiecznej batalii z czasów wojny polsko-niemieckiej 1015-1018. Wycofujący się Niemcy znaleźli się w potrzasku w Lesie Dziadoszyców. Rozbili obozowisko w otoczeniu bagien i tam oddziały polskie wydały im bitwę.
Walka była zaciekła, miało dojść do trzech starć. W ostatnim rozgromiono wroga, w czym dużą rolę mieli odegrać łucznicy Chrobrego.

Sprawę badał przedwojenny historyk ze Szprotawy
Dr Felix Matuszkiewicz przypuszczał, iż bitwa rozegrała się na Bagnach Przemkowskich. Badania Muzeum Ziemi Szprotawskiej wskazały na inne możliwe lokalizacje. Bagien, mokradeł i dzikich rozlewisk było zapewne wiele. Mogło to stać się pod Rudzinami, gdzie zresztą znajduje się stare grodzisko słowiańskie. Ale zalewane okresowo drogi spotykamy także w Borach Dolnośląskich koło Lubiechowa.
Wiadomo, że armia cesarska wycofywała się przez nieznane jej tereny. Przemieszczała się drogą wiodącą po jakiejś wydmie pośród bagien czy rozlewiska. Na koniec rozbili obóz na ciasnym pustkowiu, a dalszej drogi nie było. Stąd wniosek, że droga była podtopiona lub Niemcy weszli na jakieś refugium. Zresztą wspomina się, że spotkali tam pszczelarza, którego zamordowali.
https://borynam.wixsite.com/zwiedzamyszprotawe/bitwa-w-lesie-dziadoszycow?fbclid=IwAR0NMv0el28noiePAXktkpMrI2VPaAOZZDzskjBox7dhjSWvweEeJdANNa8

Dziadoszycowie w ze Szprotawy

Osada Iława, stara Ylavia Slavica, a obecnie zachodnia dzielnica Szprotawy to jedyna potwierdzona źródłowo miejscowość na historycznej Ziemi Dziadoszyców. Wspomniano o niej po raz pierwszy w 1000 roku, kiedy Bolesław Chrobry witał tu pielgrzymującego do Gniezna cesarza Ottona III. W pobliżu znajduje się szerokie na 2 km dawne rozlewisko Bobru z kilkoma wyspami, chronione jako Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Park Słowiański”. To również jedna z potencjalnych lokalizacji bitwy, dlatego władze Szprotawy w 2019 roku postawiły w parku pierwszy w Polsce "Pomnik bitwy w Lesie Dziadoszyców".
Lokalizacja pomnika na mapie Google:
https://goo.gl/maps/uPQ4Gax63e8oMGAT7
Źródło: Maciej Boryna

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto