Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brytyjczycy znów idą z Żagania do niemieckiego Sprembergu. 27 stycznia rocznica ewakuacji z 1945 r.

Zbigniew Jelinek
Żagań. Pamiątkowy kamień w miejscu wyjścia z tunelu, upamiętniający brawurową ucieczkę ze Stalagu Luft III.
Żagań. Pamiątkowy kamień w miejscu wyjścia z tunelu, upamiętniający brawurową ucieczkę ze Stalagu Luft III. Jolanta Paczkowska
Z terenu byłych hitlerowskich obozów jenieckich w Żaganiu (Lubuskie), od 8 lat, zawsze w styczniu, wyrusza Długi Marsz – Long March, upamiętniający los ewakuowanych jeńców alianckich z obozu Stalag Luft 3.

Długi Marsz Brytyjczyków. W 67. rocznicę ewakuacji Stalagu Luft III

Dla wielu Brytyjczyków tereny hitlerowskich obozów dla aliantów w okolicach Żagania to jak dla Polaków Katyń. Takie bowiem określenie można usłyszeć od historyków II wojny światowej, samych uczestników i pasjonatów Długiego Marszu.

Kriegsgefangenen Lagier der Luftwaffe – Stalag Luft 3 był obozem przeznaczonym dla lotników i członków załóg latających. Obóz powstał 5 maja 1942 r. Lokalizacja obozu była dobrze przemyślana. Było to bowiem miejsce oddalone od granic państw neutralnych (np. do Szwajcarii było stąd 625 km, zaś do wybrzeża Bałtyku – 275 km), skryte w leśnym kompleksie, co powodowało, że nawet po udanej ucieczce przez system obozowych drutów, jeniec musiał pokonać duże odległości i to na terenie samych Niemiec. Piaszczysta zaś ziemia, na której zlokalizowano obóz, miała uniemożliwiać kopanie tuneli.

27 stycznia 1945 r. w dniu ewakuacji Stalagu Luft 3 przebywało w nim 10.949 jeńców, pośród nich: 6.831 Amerykanów, 3.498 lotników RAF ( oprócz Brytyjczyków byli lotnicy z Nowej Zelandii, Australii, RPA, Kanady), była także pond 100 osobowa grupa polskich lotników, jak również 165 jeńców radzieckich z obsługi obozu.

Historia Stalagu Luft 3 przede wszystkim jest znana z Wielkiej Ucieczki z dnia 24/25 marca 1944 r. 77 – osobowa grupa jeńców przedostała się na wolność tunelem tzw. „Harry”. Do ucieczki było przygotowanych nawet 250 osób. Kiedy wychodził 77 uciekinier, Niemcy wykryli tunel. Zatrzymali tych, którzy jeszcze w nim byli. Złapano później 74 jeńców, spośród nich na osobisty rozkaz Hitlera – 50 zostało rozstrzelanych. Tylko trzem uciekinierom udało się na stałe uzyskać wolność.

W czerwcu 2010 r. w domu opieki społecznej w Szkocji zmarł w wieku 97 lat Jack Harrison, który uważany był za ostatniego żyjącego uczestnika Wielkiej Ucieczki. Na wejście do tunelu czekał w kolejce jako 98.

Sławę ucieczce przyniosły filmy fabularne z 1963 r. i z 1988 r. p.t: „Wielka Ucieczka”.

Więcej w serwisie Wiadomości24.pl

W Żaganiu były hitlerowskie obozy jenieckie. Dlaczego Brytyjczycy o tym nie wiedzą?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto