Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwar nad Bobrem w Żaganiu. Smutny pomnik dawnych inwestycji! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Bulwar nad Bobrem ma już 12 lat i to niestety widać...A pamiętacie, jak kiedyś wyglądał ciąg spacerowy z wierzbami płaczącymi?
Bulwar nad Bobrem ma już 12 lat i to niestety widać...A pamiętacie, jak kiedyś wyglądał ciąg spacerowy z wierzbami płaczącymi? Małgorzata Trzcionkowska
Plac zabaw i ciąg spacerowy nad Bobrem powstały w 2010 roku, jako "transgraniczna strefa aktywności rekreacyjnej" za prawie 2 mln zł. Wielu mieszkańców Żagania wskazywało, że jest to teren zalewowy i nie pomylili się. Do 2022 kilka razy plac zabaw został zalany. Podczas budowy wycięto też przepiękne wierzby płaczące, których gałęzie zwisały nad wodą. Zobaczcie, jak dumna inwestycja europejska wygląda teraz... Kliknijcie obrazek, zobaczcie zdjęcia, przesuwajcie je strzałkami. Czytajcie tekst poniżej.

Przed 2010 roku nad Bobrem nie było placu zabaw, ale pewnie wielu mieszkańców miasta pamięta, że był tam ciąg spacerowy, a nawet fontanna. Urządzenia były betonowe i cykliczne podtapianie przez podnoszący się poziom Bobru im nie szkodziło. Ten zakątek miasta wyróżniał się dzięki starym, pięknym wierzbom płaczącym, które rosły nad wodą, a ich gałęzie malowniczo zwisały nad nurtem rzeki.

- Projekt to nie tylko wybudowanie bulwaru, ale i przeprowadzenie w tym miejscu imprez skierowanych do mieszkańców Żagania i Forstu - twierdziły ówczesne władze miasta.

Co miało się dziać na bulwarze nad Bobrem? Czy pamiętacie takie imprezy?

  • Rocznie na bulwarze miały się odbywać dwie duże, cykliczne, polsko-niemieckie impezy integracyjne. Pierwsza w rocznicę wejścia Polski do Unii, a druga we wrześniu, kiedy w Żaganiu odbywa się Jarmark Świętego Michała
  • Miały tam się również odbywać m.in. zawody na ergowiosłach,
  • międzynarodowe spotkania szachowe,
  • międzynarodowy turniej piłki ręcznej dziewcząt,
  • transgraniczny turniej siatkówki służb mundurowych (wojska, policji, straży pożarnej, straży miejskiej),
  • wiosenne spotkania judo,
  • koncerty muzyki poważnej z udziałem uczniów szkół muzycznych z Żagania i Forst.

Projekt Żagania i niemieckiego Forst pt. "Transgraniczna strefa aktywności turystycznej i rekreacyjnej - budowa bulwaru nad rzeką Bóbr w Żaganiu". Kosztował ponad 1,8 mln zł, z czego 85 procent sfinansowała Unia Europejska.

Nowoczesny pumptrack ma powstać na bulwarze nad Bobrem

W 2010 roku bulwar został "zagospodarowany" dzięki środkom zewnętrznym. Płaczące wierzby zostały wycięte, a nad samą wodą powstał podmywany wielokrotnie plac zabaw dla dzieci i zniszczony dzisiaj skatepark. Te urządzenia stanowią smutny widok. Brzeg rzeki znów porósł drzewami, ale niestety, nie ma już wierzb. Już wkrótce, tuż bok nich ma powstać nowiutki, piękny pumptrack (tor dla jednośladów). Czy nie będzie wielkiego kontrastu? Sami zobaczcie!

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto