Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmantarz "Na górce" w Żaganiu w zimowej odsłonie. To wyjątkowe miejsce mocy!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Cmentarz przy ul. Piastowskiej w Żaganiu jest wyjątkowo piękny i tajemniczy
Cmentarz przy ul. Piastowskiej w Żaganiu jest wyjątkowo piękny i tajemniczy Małgorzata Trzcionkowska
Położony tarasowo na wzgórzu Cmentarz na Górce w Żaganiu jest wyjątkowo pięknym miejscem. Warto go zobaczyć w czasie każdej pory roku. Również zimą, w bieli ma swój urok. Cmentarz przez wiele lat był zamknięty dla pochówków, ale został ponownie uruchomiony z powodu przepełnienia cmentarza komunalnego przy ul. Kożuchowskiej. Kliknijcie obrazek o zobaczcie galerię zdjęć. Czytajcie tekst pod galerią.

Zobaczcie film o wykopaliskach w Szprotawie

od 16 lat

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został zbudowany w 1444 roku. Według przekazów, wcześniej w tym miejscu znajdowała się drewniana kapliczka z 1404 roku. W tym miejscu opat Ludolf znalazł słup z wizerunkiem Matki Bożej. Przy kościele był cmentarz. Pierwszy udokumentowany w księgach pochówek miał miejsce ok. 1660 roku, ale wiadomo, że cmentarz działał już przy nowym kościele, ok. 1430 roku.
W 1690 r. cmentarz otoczono murem z dwiema bramami wejściowymi. Przy murze wzdłuż ul. Piastowskiej wznosi się, wybudowana z kamienia i cegły, neoromańska kaplica grobowa księżnej Pauline z domu de Castellane (1823–1895), księżnej żagańskiej.

Znakomici mieszkańcy Żagania na cmentarzu Na Górce

Na cmentarzu spoczęło wielu duchownych, profesorów gimnazjum, urzędników, kupców i rzemieślników. Na przykład Johann Pankl (1794–1850) oraz Terezie Panklová z domu Novotná (1797–1863), rodzice słynnej czeskiej pisarki, prekursorki nowej czeskiej prozy, Boženy Němcovej, która światową sławę zawdzięcza swojej opublikowanej w 1855 r. powieści Babička (Babunia).

Kaplica Bożego Grobu w Żaganiu

Przy kościele mieści się Kaplica Bożego Grobu, która jest repliką kaplicy w Jerozolimie. Jest pierwszą tego typu budowlą na Śląsku. Powstała w 1600 roku, a była budowana przez dwa lata, z inicjatywy opata zakonu augustianów - Jakuba II Liebiga. Powstała na podstawie starszej o 100 lat kaplicy Świętego Grobu w Görlitz.
Kaplica Bożego Grobu stoi przy kościele. Została zbudowana z piaskowca. Składa się z przedsionka i komory grobowej. Poniżej niej rozciąga się niesamowity, tarasowy cmentarz, położony na wzgórzu, z którego można patrzeć na miasto. W dawnych wiekach mnisi na stokach wzgórza uprawiali winorośl. Według przekazów klasztorne winnice istniały już w XIII wieku.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto