Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023 w Żaganiu i Szprotawie! Zobaczcie ranking miejsc z najlepszą pizzą!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zobaczcie ranking najlepszych miejsc, w których można zjeść pyszną pizzę w Żaganiu i Szprotawie, wskazanych przez internautów Google
Zobaczcie ranking najlepszych miejsc, w których można zjeść pyszną pizzę w Żaganiu i Szprotawie, wskazanych przez internautów Google Pixabay
9 lutego świętujemy Światowy Dzień Pizzy! Kto jej nie lubi? Na cienkim, czy grubym cieście? Po polsku, czy oryginalna, włoska? To smakołyk, który jest bardzo smaczny i prosty w wykonaniu. Przyjął się na całym świecie. Również u nas więcej jest pizzerii niż restauracji z kuchnią polską... Zobaczcie ranking miejsc, w których można zjeść najpyszniejsze pizze w Żaganiu i Szprotawie. Wskazali je internauci w Google i dali im przynajmniej 4 gwiazdki. Szukajcie rankingu w galerii zdjęć. Przesuwajcie je strzałkami. Czytajcie tekst pod galerią.

Międzynarodowy Dzień Pizzy 9 lutego obchodzimy. We Włoszech, w ojczyźnie pizzy jest obchodzony 17 stycznia. Sekret pysznego smaku tkwi w prostocie. To jedynie proste placki z mąki, oliwy i soli, które dzięki dodatkom zyskują niepowtarzalny smak.

Oryginale smaki pizzy królowej Magherity

Na początu, w Neapolu do placków zaczęto dodawać pomidory (w XVI wieku). W XIX wieku królowa Margherita di Savoia pokochała placek z serem, mozzarellą, pomidorami i bazylią. Do dziś pizza margherita symbolizuje trzy kolory włoskiej flagi - biały ser, zielone liście bazylii i czerwone pomidory.

Pizza na polskich stołach

Pierwsze pizze w Polsce pojawiły się w latach międzywojennych (lata 20-30 XX wieku). Były wykonane z ciasta drożdżowego z ziemniakami i suszonymi grzybami. Włoski placek zaczął być popularny dopiero w latach 50-tych, gdy w Warszawie powstała pierwsza pizzeria.
Prawdziwa pizza pojawiła się w Polsce dopiero w latach 50. XX wieku. To właśnie wtedy w Warszawie powstała pierwsza prawdziwa pizzeria w Polsce.

Ciekawostki o pizzy

Blog "Muzyczna pizza" z Wrocławia podaje, że rekord Guinnessa, dotyczący największej pizzy na świecie został pobity w Rzymie w 2012 r. Kucharze przygotowali pizzę o średnicy 3.960 metrów. Do jego produkcji użyli 19,8 ton kg mąki, 1,5 tony masła, 8 800 litrów sosu pomidorowego, 210 l oleju roślinnego oraz 19 ton mozzarelli. Została wypieczona z 5.234 oddzielnych kawałków przez 48 godzin przy użyciu specjalistycznego sprzętu, nagrzanego do 300 – 500 stopni Celsjusza. Po prezentacji danie zostało pokrojone i rozdysponowane między najbiedniejszych.

Najdroższa pizza świata

Najdroższa pizza świata jest serwowana w restauracji w Salerno we Włoszech. Kosztuje aż 12 tys. dolarów, czyli około 45 tys. zł! Jej przygotowaniem zajmuje się międzynarodowej sławy szef kuchni – Renato Viola, wraz ze swoim sommelierem. Składa się trzech rodzajów kawioru, homara, rzadkich odmian krewetek, organicznej mozzarelli, zaś ciasto musi leżakować przez 72 godziny. Jest podawana w domu klienta, z luksusowymi alkoholami.

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto