Nasza Loteria

Mieszkańcy Żagania skarżą się, że po zmroku i przed świtem w mieście jest ciemno. To niebezpieczne - zaznacza Czytelnik

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak wygląda Żagań rankiem, przed świtem
Tak wygląda Żagań rankiem, przed świtem Czytelnik
Czytelnicy z Żagania skarżą się, że w mieście jest ciemno. Po zmierzchu nie palą się latarnie. Jest też ciemno nad ranem, gdy wstaje świt. - To jest bardzo niebezpieczne dla ludzi i dla ruchu - zaznacza Czytelnik. - Sądzę, że to sposób na oszczędności, ale nie tędy droga. Zobaczcie zdjęcia Czytelnika z ciemnego miasta.
od 16 lat

- Czy miasto oszczędza kosztem bezpieczeństwa mieszkańców? - pyta Czytelnik. Sprawę zgłaszało także kilka innych osób. - Zdjęcia robiłem o godz 6.00. Są trochę nieostre, bo zrobione z samochodu, ale pokazują miejskie mroki. Pół godziny później, gdy już było widniej, przejeżdżałem przez okoliczne wioski i tam latarnie świeciły. Wstydzę się przed znajomymi, którzy odwiedzając Żagań pytają: - Gdzie Ty mieszkasz. To jakaś czarna...

Kto jest winny żagańskim ciemnościom?

Zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Miasta Żagań: Czytelnicy skarżą się po zmierzchu lub rano nie działają światła w Żaganiu. Wskazują, że jest to niebezpieczne dla pieszych i ruchu kołowego. W jaki sposób zaprogramowane jest włączanie i wyłączenie latarni? Czemu nie zamontowano czujników zmierzchu?
Otrzymaliśmy taką odpowiedź od rzeczniczki magistratu Agnieszki Zychli. Czy podoba Wam się ton i jakość odpowiedzi? "Sterowanie oświetleniem drogowym na terenie Żagania oparte jest na nowoczesnym systemie 60 programatorów typy MidiBlue, działających w oparciu o system GSM, zgodnie z normą wyłączeń i załączeń oświetlenia drogowego obowiązującą w Enea Oświetlenie. Lampy uliczne zapalają się zgodnie z obowiązującą w kraju normą."
Wobec tego zgłosiliśmy sprawę Adamowi Matwijowowi, przewodniczącemu Rady Miasta Żagań, który reprezentuje mieszkańców. - Sprawdziłem sygnał i od urzędników uzyskałem odpowiedź, że oświetlenie miasta jest włączane tak, jak w całym kraju.

Enea nie włącza oświetlenia w całym kraju

- To nie jest tak, że Enea ma guzik, którym włącza oświetlenie we wszystkich miejscowościach - zaznacza Piotr Ludwiczak, kierownik biura prasowego Enea. - To jest ustalane z miejscowym samorządem
A jak wygląda sprawa w Żaganiu?

- W Rynku, na Placu Słowiańskim oraz na przyległych ulicach miała miejsce awaria oświetlenia spowodowana uszkodzeniem kabla zasilającego - uściśla Elżbieta Darol-Matuszewska, kierownik biura marketingu i komunikacji Enei. - Awaria została usunięta w piątek 15 września 2023.
Odnośnie zbyt późnego załączania oraz zbyt wczesnego wyłączania oświetlenia w mieście, nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia w tej sprawie. Oświetlenie załącza się i wyłącza zgodnie z tabelą wschodów i zachodów słońca, zgodnie z ustaleniami z Miastem Żagań.

To oznacza, że odpowiedzialność za godziny włączania oświetlenia ponoszą tylko i wyłącznie władze miasta. Liczymy, że po naszej interwencji zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto