MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Papusza na wystawie w Żaganiu! Zobaczcie pamiątki po romskiej poetce!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W holu Żagańskiego Pałacu Kultury, pred wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę poświęconą Papuszy romskiej poetce, patronce żagańskiej biblioteki. Czy wiecie, że przez kilka lat mieszkała w Żaganiu?

Bronisława Wajs urodziła się w 1908 lub 1910 roku w Lublinie. Przez 3 lata mieszkała w Żaganiu, w kilku domach:

  • przy ul. Asnyka 8/3,
  • Rybackiej 33 oraz
  • Szprotawskiej 60/33
  • Szprotawskiej 53.

Ponad 30 lat spędziła w Gorzowie

Potem Papusza wyjechała wraz z rodziną do Gorzowa Wielkopolskiego, jednak pamięć o niej jest wciąż żywa, a od listopada 2017 roku jej imię nosi Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu. Pochodziła z grupy polskich Romów nizinnych. W jej rodzinie było wielu artystów, grających na weselach, czy w karczmach. Samodzielnie nauczyła się czytania i pisania. Jej ogromny talent odkrył Jerzy Ficowski, którego wspierał Julian Tuwim. Ficowski – młody poeta ukrył się w 1949 roku przed bezpieką w taborze cygańskim. Tam zachwycił się zwyczajami, kulturą i poezją swoich gospodarzy.

Przymusowe osiedlenie Romów w Żaganiu

Rodzina Papuszy osiadła w Żaganiu na skutek przymusowych przepisów ogłoszonych przez władze PRL. Zaczęła pisać tęskne wiersze za utraconymi wędrówkami z taborem. Gdy je upubliczniła za namową Jerzego Ficowskiego, odczuła ostracyzm innych Romów, dla których niedopuszczalne było ujawnienie ich kultury obcym. Została wykluczona ze swojej społeczności. Zmarła w 1987 roku w Inowrocławiu. Jej twórczość została przetłumaczona na wiele języków. Została członkinią Stowarzyszenia Literatów Polskich, była też odznaczana przez państwo.

Ciężkie czasy dla Romów

Romowie byli często prześladowani i zmuszani do porzucenia życia taborowego. Dzieci były kierowane od razu do szkół specjalnych. Tak było na przykład z Romanem Kwiatkowskim, prezesem Stowarzyszenia Romów w Polsce, który musiał chodzić do szkoły specjalnej. Na szczęście to mu nie przeszkodziło w ukończeniu studiów wyższych i zdobyciu doktoratu.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z wystawy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto