Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik jeńców w Żaganiu! Zobaczcie niesamowite, archiwalne zdjęcia z jego odsłonięcia w 1961 roku!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Archiwalne zdjęcia z odsłonięcia pomnika na żagańskim Stalagu, z września 1961 roku
Archiwalne zdjęcia z odsłonięcia pomnika na żagańskim Stalagu, z września 1961 roku Czesław Łuniewicz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Na uroczystość do Żagania przyjechał znakomity, zielonogórski Fotograf Czesław Łuniewicz. Zobaczmy, co utrwalił w swoim obiektywie. Możemy też zobaczyć, jak wyglądały uroczystości przed pomnikiem, na zdjęciach z archiwum Jana Mazura. 3 września 1961 roku odsłonięto pomnik na żagańskich terenach poobozowych. Wówczas jeszcze nie było Muzeum Obozów Jenieckich, a białe krzyże, górujące nad krajobrazem.

Zobacz film z rekonstrukcji historycznej ucieczki z obozu Stalag Luft III w Żaganiu, pod kryptonimem "Drewniany koń"

od 16 lat

Obóz wojenny dla jeńców w żagańskim lesie

Obóz jeniecki Stalag VIIIC w miejscowości Sagan powstał w 1939 roku. Został wybudowany przez Wehrmacht i był przez tę formację zarządzany. W Stalagu VIIIC przetrzymywano żołnierzy szeregowych i podoficerów wojsk lądowych. Jedną z pierwszych grup jeńców byli Polacy, uczestnicy wojny obronnej z września 1939 roku. Łącznie w Stalagu VIIIC przebywało około 49 tysięcy jeńców w tym prawie 40 tysięcy Francuzów.
W maju 1942 powstał Stalag Luft 3 – obóz jeniecki Luftwaffe dla oficerów lotnictwa alianckiego. Pod koniec wojny w obozie przebywało ponad 10 tysięcy lotników Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i Sił Powietrznych Armii USA.

Obozy w Żaganiu przestały istnieć po II wojnie światowej

Bezpośrednio po zakończeniu wojny obozy służyły jeszcze przez jakiś czas do przetrzymywania jeńców niemieckich. Gdy opustoszał, baraki zaczęto systematycznie rozbierać. Dzieła dokonywali szabrownicy i okoliczna ludność, która tam pozyskiwała materiały budowlane. Teren przy ul. Lotników Alianckich (obecna nazwa) został upamiętniony postawieniem pola białych krzyży. Tam też odbywały się miejskie uroczystości.

Kiedy powstał żagański pomnik i kto go wykonał?

Pomnik został odsłonięty 3 września 1961 roku. Powstał z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz władz Miasta Żagań. Jego autorem jest Mieczysław Welter, utytułowany polski rzeźbiarz, który od 1956 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich i za granicą. W 1960 uzyskał stypendium we Włoszech, potem podróżował artystycznie po Europie, Meksyku, Korei, Mongolii i Chinach. Jest autorem m.in. pomnika Kopernika w Meksyku, czy pomnika Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.
Rzeźba w Żaganiu symbolizuje jeńców wojennych, którzy cierpieli i zmarli w obozie w latach 1939-1945.
W 2015 roku zakończył się remont Pomnika Ofiar Stalagu VIIIC, na który środki przekazało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy powstało żagańskie muzeum?

Muzeum w Żaganiu zostało otwarte 28 września 1971 roku, jako Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu.
Budowa obiektu trwała od 1967 roku, a w owych czasach był on oddziałem Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Inicjatorem jego powstania był Wojewódzki Obywatelski Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Zarządu Okręgu ZBOWiD.
Budynek zaprojektowali mgr inż. Marian Wyczałkowski, zielonogórski architekt, który na swoim koncie miał między innymi Biuro Wystaw Artystycznych na deptaku w Zielonej Górze, czy Dom Kombatanta przy Wieży Braniborskiej (zmarł w 2020 roku) oraz mgr inż. Tadeusz Kmiecik.
Od 2009 roku placówka nosi nazwę Muzeum Obozów Jenieckich.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tamtych czasów

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto