Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Flagi 2-05-2023 w Żaganiu. Przemarsz z flagą pod magistrat. Co nas jeszcze czeka w majówkę?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Obchody Święta Flagi oraz Konstytucji 3 Maja we wtorek 2 maja 2023 rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy pl. Klasztornym, koncelebrowana przez księdza kanonika Władysława Tasiora, który podkreślał, że flaga jest jak matka. Zawsze obok, zawsze w pobliżu. Za to ją kochamy i cenimy.

Przemarsz ulicami Żagania

Po mszy zebrani przeszli ulicami miasta z orkiestrą wojskową pod Urząd Miasta i maszt. Tam nastąpiło podniesienie flagi państwowej. Ogromną flagę nieśli harcerze.

Jak nosimy barwy narodowe?

Barwy narodowe – są noszone na przykład w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w formie kokardy narodowej, w Polsce: biało­czerwonej. Biel umieszczona jest w środku, czyli w sercu kokardy, a czerwień na zewnątrz. Na ubraniu barwy narodowe
można nosić także w formie wstążki lub kokardy

Jak powinna wyglądać flaga państwowa?

Flaga – używany na lądzie, najbardziej rozpowszechniony rodzaj weksyliów o płacie prostokątnym, najczęściej o proporcjach 2:3 lub 1:2 (rzadziej 3:5 lub 5:8). Flaga mocowana jest do liny, za pomocą której wciąga się ją na maszt. Flagi niesione podczas
marszów, wywieszane z okien oraz mocowane na słupach i latarniach ulicznych mają płat przymocowany do drzewca. Flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. W Polsce to 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej
długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.
Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze, instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne.
Flaga to materiał o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8. Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa.

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą

Czym jest sztandar?

Sztandar występuje tylko w jednym egzemplarzu, znak jednostki liniowej sił zbrojnych, szkoły wojskowej, jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Policji, straży miejskiej, jednostki samorządu terytorialnego, partii politycznej, stowarzyszenia, związku zawodowego, szkoły itp. Sztandar składa się z dwóch zszytych ze sobą kwadratowych lub prostokątnych
płatów tkaniny o odmiennych wzorach i drzewca z głowicą. Trzy skraje płata są obszyte frędzlą. Czwarty skraj jest przymocowany do drzewca, często trwale przy pomocy ozdobnych gwoździ. Głowicą może być grot lub trójwymiarowa figura (najczęściej główne godło występujące na płacie). U nasady głowicy wiąże się szarfę, wstęgę orderu lub ozdobne sznury z chwastami.
Sztandary prezentuje poczet sztandarowy, złożony z trzech osób, które stoją w rzędzie. Sztandar trzyma środkowa osoba, a wszystkie mają na piersiach szarfy założone na prawe ramię, związane przy lewym boku i na rękach białe rękawiczki.
Szarfy są w barwach jednostki samorządowej, organizacji, instytucji lub szkoły, którą poczet reprezentuje. Jeśli jednostka nie ma własnych barw, szarfy są w polskich barwach narodowych.

Co to jest bandera?

Bandera – weksylium określające przynależność państwową jednostek pływających
po morzach. Na jednostce pływającej po wodach śródlądowych zamiast bandery wywieszana jest flaga państwowa.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Co nas jeszcze czeka w majówkę?
Food trucki w parku w Żaganiu

Środa 3 maja 2023 w Szprotawie

  • Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 16.00 koncert Ojczyzna muzyką i słowem pisana w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury. Wystąpią zespoły działające przy Szprotawskim Domu Kultury: Fantazja, Astry, Dojrzałe Kłosy, Magdalenki, Tulowianki, Wrzosy, Szprotawska Orkiestra Dęta. Poezję w patriotycznym duchu zaprezentują nam członkowie Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Środa 3 maja 2023 w Małomicach

  • Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpocznie o godz. 12.30 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NMP, następnie o godz. 13.30 odbędzie się złożenie wieńców i wiązanek na pl. Konstytucji 3 Maja, pod pomnikiem poległych za wolną i niepodległą Polskę.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto