Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dawnym PGRze w Bożnowie działa winiarnia! Tam można zobaczyć, jak produkuje się wina!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W sobotę 25 listopada 2023 można było zwiedzić winiarnię, skosztować utytułowanych na całym świecie win, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia świec naturalnych z Esterą Parker. Dawny PGR w Bożnowie znów zyskał blask folwarku książęcego. Tam mieści się nowa winiarnia, należąca do winnicy Saganum.

W Żaganiu tworzono wina już w 1601 roku!

- Mamy informacje o winie z folwarku książęcego, pochodzącym z 1601 roku - dodaje Marcin Furtak. - To wspaniałe tradycje.
Według przekazów pierwsza winnica w Żaganiu znajdowała się na stokach wzgórza, na którym później został posadowiony cmentarz parafialny "Na górce". Winorośla uprawiali mnisi. Przed II wojną światową małych winnic w samym mieście i okolicach było bardzo wiele, a ich ślady są nadal widoczne na przykład w piwnicach, w starych kamienicach. Dopiero po zakończeniu wojny tradycje winiarskie zostały całkowicie zniszczone.

W PGRze w Bożnowie pracowali wszyscy miejscowi

- Pamiętam, że tutaj, w PGRze pracowali praktycznie wszyscy miejscowi - opwiada sąsiadka winiarni. - Tu, gdzie stoimy była obora - dodaje Marcin Furtak, winiarz.
Przedsiębiorca odrestaurował klimatyczne wnętrze z drewnianymi belkami, nadgryzionymi "zębem czasu". Na dole mieszczą się kadzie z winem, zaś na górze suszą się grona z pobliskiej winnicy. Część win leżakuje w chłodnych wnętrzach żagańskiego opactwa, przy placu Klasztornym.

Minimuzeum na winnym trakcie

Trakt winny w opactwie został otwarty w lipcu 2020, w piwnicach zespołu poklasztornego kanoników regularnych. Obejmuje on minimuzeum winiarstwa, salę degustacyjną i leżakownię win z winnicy Saganum. Przyklasztorny ogród został obsadzony szczepami solaris i rondo.
Marcin Furtak zgromadził w podziemiach m.in. replikę prasy winnej, kosze do zbioru winogron i kieliszki ze szkła radowego. Na zwiedzanie można się umówić w sezonie, pod numerami telefonów: 607 503 568, 601 967 489.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto