Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu już dawno nie było tyle wojska. Ruszają ćwiczenia Dragon-24. Przyjadą do nas żołnierze z sojuszniczych krajów

(b)
Żołnierze przejadą setki kilometrów różnymi trasami. Spotkają się na poligonie Orzysz w województwie warmińsko-mazurskim
Żołnierze przejadą setki kilometrów różnymi trasami. Spotkają się na poligonie Orzysz w województwie warmińsko-mazurskim Mariusz Kapała
Okolice Żagania są miejscem zgrupowania polskich i sojuszniczych wojsk, które wezmą udział w ćwiczeniach Dragon-24. Żołnierze przejadą setki kilometrów, aby w ostatnim tygodniu manewrów wziąć udział w działaniach ogniowych na poligonie Orzysz w północno-wschodniej Polsce.

Polska i sojusznicze wojska zgrupowane w okolicach Żagania przygotowują się do udziału w manewrach Dragon-24. W ramach ćwiczeń, żołnierze pokonają setki kilometrów, aby w ostatnim tygodniu manewrów przeprowadzić działania ogniowe na poligonie Orzysz, położonym w północno-wschodniej Polsce.

Manewry Dragon-24: Polska i sojusznicze wojska ćwiczą na poligonie Orzysz

Dragon-24 to część największych manewrów NATO - Steadfast Defender-24, które odbywają się po zakończeniu zimnej wojny. W ćwiczeniach weźmie udział około 20 tysięcy żołnierzy i 3,5 tysiąca sztuk sprzętu. Czwartą część uczestników stanowią sojusznicy z 10 państw NATO, w tym z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Albanii.

"Największy kontyngent wystawi 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej" - informuje ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W manewrach wezmą udział również żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Obrony Terytorialnej.

Bezpieczeństwo na drogach podczas przemieszczenia wojsk

Z Żagania żołnierze przemieszczą się dwiema trasami przez Polskę. "Jedna grupa będzie się poruszać tzw. drogą północną w kierunku poligonu Orzysz. Druga część zgrupowania pojedzie drogą południową. Żołnierze dotrą do Nowej Dęby na Podkarpaciu i stamtąd, wzdłuż ściany wschodniej, kierować się będą na poligon Orzysz" - zapowiada ppłk Marek Pawlak.

Wideo: Przysięga wojskowa w Skwierzynie w grudniu 2023 r.

od 12 lat

Będą utrudnienia w ruchu

Podczas przemieszczenia wojsk, kluczowe będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO. W związku z tym, na wielu drogach w kraju spodziewane są utrudnienia w ruchu. Wojska będą eskortowane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z policją. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i pamiętać, aby nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe.

Nie róbmy zdjęć!

Sztab Generalny apeluje o powstrzymanie się od publikowania informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych samolotów. "Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" – podkreślają wojskowi.

Czytaj także: W lutym rusza kwalifikacja wojskowa w Lubuskiem. Znamy terminy dla powiatów. Kto dostanie wezwanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto