Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Czarnej Dywizji kończą misję ONZ w Libanie, w rejonie działań wojennych

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Lubuski kontyngent ONZ w Libanie kończy misję
Lubuski kontyngent ONZ w Libanie kończy misję mł. chor. Szymon Ostanowicz
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Anonio Guterres odznaczył polskich "peacekeeperów" medalami w Służbie Pokoju. Misja żołnierzy i pracowników VIII Zmiany PKW UNIFIL w Republice Libańskiej dobiega końca. Wielomiesięczna służba w strefie działań wojennych przez lubuskich "misjonarzy", została uhonorowana podczas uroczystych apeli z okazji "Medal Parade Ceremony".

Zobaczcie film z misji w Libanie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Podsumowanie misji w Libanie

W czasie apelu (17 lutego 2024) na posterunku UNP 2-45 w Libanie, dowódca PKW UNIFIL ppłk Radosław Wujda podziękował swoim podwładnym za dobrą żołnierską robotę. W tej uroczystości udział wzięli znakomici goście m.in. Atache Obrony Republiki Węgierskiej Defence Attaché pułkownik József Gulyas, dowódca Sector West Misji ONZ UNIFIL gen. bryg. Enrico Fontana, dowódcy batalionów z Sector West oraz przedstawiciele Libańskich Sił Zbrojnych. W swoim przemówieniu generał Fontana podkreślił, jak ważna jest rola sił ONZ w Republice Libańskiej. W trakcie uroczystości odznaczono 160 polskich żołnierzy i 16 żołnierzy z Węgier.
W niedzielę Dowódca PKW UNIFIL ppłk Radosław Wujda wręczył "Medale w Służbie Pokoju" żołnierzom pełniącym służbę na posterunku UNP 6-50, położnym na linii granicznej między Republiką Libańską, a Izraelem tzw. Blue Line.

Misja w warunkach wojennych

Lubuscy żołnierze pełnili misję w szczególnie trudnym czasie i warunkach. Portal Mundurowy informuje, że atak Hamasu (7 października 2023) na Izrael oraz przeniesienie konfliktu zbrojnego na teren Libanu spowodował, że szef MON uznał 6 grudnia 2023 rejon działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach Tymczasowych Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Libańskiej za strefę działań wojennych. Żołnierzom przebywającym na misji zagranicznej UNIFIL w Libanie przysługuje w związku z tym dodatek wojenny w wysokości 3 proc. najniższego uposażenia za każdy dzień pobytu w strefie działań wojennych (to 148,80 zł dziennie).

Źródło: kpt. Przemysław Sarbiewski, www.portal-mundurowy.pl

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto