Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Żagania i Świętoszowa na misji w Libanie, porządkowali miejsca pamięci

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 12 lat
Najstarsze z tych miejsc mają 45 lat i czas oraz specyficzny nadmorski klimat sprawiły, że stan płyt pamiątkowych był daleki od idealnego. W Naqoura (An-Nakura), w bazie Dowództwa Misji UNIFIL w Libanie są miejsca upamiętniające żołnierzy, którzy polegli i zmarli w trakcie służby pod Błękitną Flagą ONZ. Spoczywają tam żołnierze ze Szwecji i Danii.

An-Nakura to miasto w Libanie, położone w dystrykcie Kada Tyr, ponad 100 km na południe od Bejrutu. W An-Nakurze stacjonują od 1978 roku żołnierze UNIFIL, w skład której wchodzi m.in. z Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie. Tam też znajduje się miejsce spoczynku żołnierzy z Danii i Szwecji, które porządkowali Polacy.
Polscy żołnierze porządkowali miejsce spoczynku. - To miejsca upamiętniające żołnierzy, którzy polegli i zmarli w trakcie służby pod Błękitną Flagą ONZ - opowiada kapitan Przemysław Sarbiewski. - Są zaniedbane ze względu na czas, nadmorski klimat, a także ze względu na wyjazd kontyngentów wojskowych z Danii oraz Szwecji z rejonu misji. My polscy żołnierze, nigdy nie przechodzimy obojętnie obok tak ważnych miejsc. Dbamy o pamięć każdego żołnierza. Pomysłodawca akcji, za zgodą dowódcy PKW UNIFIL ppłk. Radosława Wujdy skontaktował się z przedstawicielami wojskowymi obu państw oraz żyjącymi członkami rodzin zmarłych by uzyskać ich zgody. Akcja "Żołnierska Pamięć" w PKW UNIFIL miała bolesny wymiar, rany po stracie naszego kolegi, świętej pamięci Tomasza. To dla niego chcieliśmy to zrobić

Żołnierz odszedł podczas służby w Libanie

Polacy wspominali żołnierza, który 20 listopada 2023 zmarł podczas pełnienia misji w Libanie. W tej sprawie dowództwo operacyjne wydało komunikat: - Do nagłej śmierci doszło z przyczyn naturalnych, w czasie wolnym od służby. Rodzina i bliscy zmarłego żołnierza zostali otoczeni opieką psychologiczną.

Pamięć dla wszystkich zmarłych żołnierzy

Przed porządkowaniem grobów lubuscy żołnierze zwrócili się telefonicznie do wnuka zmarłego 45 lat temu szwedzkiego żołnierza. Zapytali go, czy mogą posprzątać i odnowić miejsce upamiętniające jego dziadka. - Rozmówca po drugiej stronie zaniemówił - opowiada kapitan Sarbiewski - Ale jak to? Dlaczego? - pytał. Rozmowa trwała przeszło 20 minut. Na koniec padło słowo dziękuję i zapewnienie, że jak tylko sytuacja pozwoli, przyjedzie i odda hołd dziadkowi. Dla nas te słowa były bezcenne.
Uroczyste odsłonięcie płyty pamiątkowej polskich żołnierzy odbyło się podczas obchodów Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych, 21 grudnia 2023.

Polski cmentarz jest w Libanie

Istnieje też polski cmentarz wojenny w Bejrucie, w Libanie. Powstał w 1946 roku. Na jego terenie spoczywa 137 Polaków, którzy przybyli do Libanu razem z Armią Andersa, a później związali swoje losy z tym krajem. Na terenie nekropolii znajdują groby m.in. malarza Bolesława Baake oraz Karola Schayera, architekta odpowiedzialnego m.in. za projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz szeregu modernistycznych budowli w Bejrucie. Na jednej ze ścian wmurowana jest także tablica pamiątkowa poświęcona Hance Ordonównie, której szczątki do 1990 r. znajdowały się na tym cmentarzu.

Czytaj również na naszym portalu

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto