MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Dogrywka w powiecie żagańskim. Głosujemy w niedzielę 21 kwietnia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W powiecie żagańskim czeka nas wyborcza dogrywka. Wiemy już, jakie będą składy rad, ale w Żaganiu w pierwszej turze nie wybrano burmistrza, zaś w Niegosławicach i Brzeźnicy pierwsza tura nie wyłoniła wójta. W niedzielę, 21 kwietnia będziemy głosować powtórnie, tym razem, w tych miejscowościach, tylko na jednego z dwóch kandydatów. Głosowanie będzie się odbywało między godz. 7.00 a 21.00.

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i będzie trwała aż do jego zakończenia. Obowiązuje na terenie całego kraju, a nie tylko w miejscowościach, w których odbywa się druga tura wyborów. Jeśli żadna z komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, to cisza wyborcza zakończy się w niedzielę 21 kwietnia, o godz. 21.00.

Kto został burmistrzem i wójtem w powiecie żagańskim, w pierwszej turze?

W Szprotawie w pierwszej turze zwyciężył burmistrz Mirosław Gąsik. Wprowadził też do rady 100 procent swoich radnych.

 • Mirosław Gąsik (49 lat), KWW Mirosława Gąsika. 4.858 głosów i 72,25 proc. poparcia
  Obecny burmistrz Szprotawy ma duże doświadczenie samorządowe. Był przewodniczącym Rady Powiatu Żagańskiego w latach 2014-18. W 2018 roku wygrał w drugiej turze w wyborach na burmistrza Szprotawy. Pokonał ówczesnego burmistrza Józefa Rubachę. W październiku 2019 roku burmistrz Mirosław Gąsik został zatrzymany przez CBA pod zarzutem żądania 500 tys. zł łapówki w zamian za pomoc w nabyciu nieruchomości stanowiącej własność gminy. Przesiedział w areszcie śledczym 9 miesięcy, po czym został wypuszczony przez sad i w sierpniu 2020 roku wrócił na zajmowane stanowisko, również decyzją sądu. 24 stycznia 2024 burmistrz został uniewinniony od wszystkich zarzutów przez Sąd Rejonowy w Żaganiu.

  W czasie, gdy burmistrz przebywał w areszcie, mieszkańcy gminy kilkakrotnie organizowali manifestacje w jego obronie. Gdy wrócił na stanowisko, ostro zabrał się do pracy. W mieście i na wsiach powstało wiele inwestycji, zaś w strefie przemysłowej w Wiechlicach jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać nowe zakłady. Między innymi chiński tygrys motoryzacyjny Minth, a wkrótce powstanie zakład chemicznego giganta Kingfa.

 • Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański (KWW Pawła Lichtańskiego) nie miał żadnego kontrkandydata, a w pierwszej turze zdobył 91,32 proc. głosów mieszkańców gminy, czyli 2.115. Przeciwko niemu zagłosowało 237 osób.
 • W Wymiarkach w pierwszej turze zwyciężył Lech Miszewski, dotychczasowy wójt (KWW Rada Warsztatowa) zdobył 73,59 proc. poparcia.
 • W Gozdnicy w pierwszej turze wygrał Krzysztof Jarosz, dotychczasowy burmistrz (KW Nasze Miasto) z poparciem 66,70 proc. Krzysztof Jarosz jest wieloletnim burmistrzem Gozdnicy, na swoim koncie ma również piastowanie urzędu starosty żagańskiego.
 • W gminie wiejskiej Żagań w pierwszej turze zwyciężył dotychczasowy wójt Leszek Ochrymczuk (KWW Lepsza Gmina i Powiat-Nasz Dom). Dostał 62,06 proc. poparcia.
 • W Małomicach w pierwszej turze wygrał Paweł Gorzków KWW Pawła Gorzków Ponad Podziałami, który otrzymał 52,25 proc. głosów. Wygrał z dotychczasową burmistrz Małgorzatą Sendecką (KWW Małgorzaty Sendeckiej), która piastowała stanowisko przez 4 kadencje.

W trzech miejscowościach powiatu żagańskiego będzie dogrywka

 • W gminie Brzeźnica będzie druga tura. 21 kwietnia o fotel wójta powalczą Artur Romejko, KWW Artura Romejko, który dostał 36,54 proc. głosów i Radosław Krajewski, KWW Radosław Krajewski z poparciem 25,91 proc.
 • W Niegosławicach dotychczasowy wójt Jan Kosiński, KWW Jan Kosiński zdobył 27,17 proc. poparcia. Jego kontrkandydat, Marek Szylińczuk (KWW Gmina i Miasto Przyjazne Ludziom) zdobył poparcie 37,65 proc. wyborców. Również Marek Szylińczuk był w przeszłości wójtem Niegosławic.
 • W Żaganiu o fotel burmistrza powalczą Sławomir Kowal i Małgorzata Kalinowska.

  Sławomir Kowal (52 lata) - 3.860 głosów i 42,59 proc. Burmistrz Żagania w latach 2002-2013. Jego zastępcą burmistrza był m.in. obecny poseł KO Waldemar Sługocki z Zielonej Góry, a także Jerzy Bielawski, wieloletni działacz Prawa i Sprawiedliwości w powiecie żagańskim. W 2013 S. Kowal został odwołany ze stanowiska w udanym referendum. Jego miejsce zajął Daniel Marchewka. S. Kowal jest obecnie radnym Sejmiku Samorządowego Województwa Lubuskiego (Bezpartyjni Samorządowcy). Po latach che wrócić na burmistrzowski fotel.

  Małgorzata Kalinowska - 1.945 głosów i 21,46 proc. poparcia. Jest jedyną kandydatką na burmistrza Żagania, która nie była radną, ani też burmistrzem, czy jego zastępcą. Przez kilkanaście lat był dyrektorką Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu. M. Kalinowska przez wiele miesięcy walczyła w sądzie pracy z obecnym burmistrzem, ponieważ nie została dopuszczona do konkursu na kolejną kadencję dyrektora szkoły. Batalię wygrała, ale na stanowisko dyrektora już nie wróciła. W walce o fotel burmistrza miasta wspiera ją Żagańskie Stowarzyszenie Ruch Mieszkańców - Nasze Miasto - Nasz Powiat

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Dogrywka w powiecie żagańskim. Głosujemy w niedzielę 21 kwietnia! - Gazeta Lubuska

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto