Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żagańscy policjanci ratowali ludzi z pożaru kamienicy! Zostali odznaczeni za bohaterstwo!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Policjanci otrzymali medale z rąk ministra Marcina Kierwińskiego
Policjanci otrzymali medale z rąk ministra Marcina Kierwińskiego Lubuska policja
W czwartek (15 lutego 2024) w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyła się szczególna uroczystość. W 14. rocznicę bohaterskiej śmierci podkomisarza Policji Andrzeja Struja wręczono medale jego imienia policjantom, którzy z narażeniem własnego życia ratowali życie innych osób. Otrzymało je m.in. dwoje policjantów z Żagania.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, marcin Kierwiński odznaczył medalem 197 policjantów. Wśród nich byli funkcjonariusze z Żagania; starszy posterunkowy Błażej Żygalski i posterunkowy Wiktoria Kłosińska, którzy wydobyli nieprzytomnego mężczyznę z płonącego mieszkania w kamienicy przy ul. Bema w Żaganiu.

Tragiczny pożar kamienicy w Żaganiu

Przypomnijmy, że do tragicznego pożaru doszło w nocy (ok. godz. 23.00) 3 lutego 2024 roku. W pożarze zginął 70-letni mężczyzna. 68-latka uratowali policjanci, którzy pierwsi byli na miejscu tragedii i rozpoczęli ewakuowanie mieszkańców. - Drzwi jednego z mieszkań były zamknięte, nikt nie reagował, dlatego policjant postanowił je wyważyć - opowiada sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko, oficer prasowy żagańskiej policji. - Starszy posterunkowy Błażej Żygalski oraz posterunkowy Wiktoria Kłosińska wbiegli do budynku, aby bezpiecznie wyprowadzić mieszkańców. Jak się okazało część z nich spała. W całym budynku panowało bardzo duże zadymienie i część osób po opuszczeniu mieszań, nie było w stanie samodzielnie wyjść na zewnątrz.

Żagańscy mundurowi uhonorowani w Warszawie

W uroczystości w Warszawie uczestniczył pełniący obowiązki Komendant Główny Policji inspektor Marek Boroń, komendanci wojewódzcy oraz rodzina bohatera Andrzeja Struja. Minister Marcin Kierwiński w trakcie swojego wystąpienia podkreślał bohaterstwo wyróżnionych policjantów, którzy ratowali życie innych osób.

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja został ustanowiony w 2021 roku jako upamiętnienie bohaterskiej śmierci podkomisarza Andrzeja Strója, który 10 lutego 2010 roku zginął od ciosów nożem, po tym, jak interweniował wobec chuliganów, którzy na przystanku niszczyli tramwaj. Wyróżnienie to jest nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra. Medal ten mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Bohaterscy policjanci

Wśród 197 wyróżnionych, było dwóch policjantów z Żagania - starszy posterunkowy Błażej Żygalski (2 lata służby w policji) oraz posterunkowy Wiktoria Kłosińska (rok służby), którzy na co dzień pełnią służbę w ogniwie patrolowo-interwencyjnym sztabu Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.
To nie pierwsi policjanci z Żagania wyróżnieni tym wyjątkowym medalem. 28 lipca 2022 roku otrzymał go starszy sierżant Dawid Pawlik, który wskoczył do rzeki Bóbr i uratował tonącego mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie. Szybka reakcja policjanta i profesjonalne działania ratownicze wspólnie z innym policjantem pozwoliły wyciągnąć mężczyznę z wody i przekazać pod opiekę medyków.

Kim był podkomisarz Andrzej Struj?

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja jest nadawany policjantom, którzy w trudnych chwilach, kiedy ich własne życie jest zagrożone, są wierni wypowiedzianej rocie ślubowania.
10 lutego 2010 w Warszawie mł. asp. (awansowany pośmiertnie) Andrzej Struj, przebywając na urlopie wypoczynkowym i wracając z zakupów, podjął interwencję wobec pijanego mężczyzny, który rzucił koszem na śmieci w tramwaj przejeżdżający ul. Wolską na Woli, tłukąc szybę. Chuliganowi przyszedł na pomoc drugi mężczyzna; jeden ze sprawców przytrzymywał mł. asp. Andrzeja Struja, a drugi zadał mu kilka ciosów nożem. Policjant zmarł dwie godziny później w szpitalu.

Czytaj również na naszym portalu

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Zobacz film po tragicznym pożarze w Żaganiu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto