Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małysz wspiera szkolenie pancerniaków

por. Justyna Balik
Małysz wspiera szkolenie pancerniaków
Małysz wspiera szkolenie pancerniaków por. Justyna Balik, st. szer. Krzysztof Zambrzycki
Adam Małysz po raz kolejny odwiedził żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc). Mistrz z Wisły planuje przekazywanie własnych doświadczeń rajdowych świętoszowskim kierowcom przygotowującym się do misji w Afganistanie.

Współpraca Adama Małysza z żołnierzami ze Świętoszowa narodziła się kilka miesięcy wcześniej podczas treningów zespołu rajdowego na żagańsko-świętoszowskich bezdrożach. Wtedy Adam miał okazję zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem bojowym świętoszowskich pancerniaków – czołgiem Leopard 2A4 oraz porozmawiać z użytkownikami czołgów i innych wozów bojowych. Nie ukrywał uznania dla codziennej służby żołnierzy oraz podziwu dla siły bojowej i możliwości technicznych 55-tonowego Leoparda. Obecnie obie strony chciałyby kontynuować i rozwijać współpracę między innymi wykorzystując wiedzę i doświadczenie Orła z Wisły z jego obecnej pasji. - Przed moją brygadą bardzo ważny sprawdzian, jakim jest udział w przyszłorocznej misji afgańskiej. Mam świadomość jak wiele zależy od umiejętności kierowców, którzy będą jeździć Rosomakami po afgańskich bezdrożach. Skorzystanie z wiedzy i doświadczenia jazdy po trudnym terenie jakie posiada Adam Małysz będzie bez wątpienia cennym uzupełnieniem szkolenia przed wyjazdem w rejon działań bojowych.- powiedział generał brygady Cezary Podlasiński, dowódca 10BKPanc.

Mistrz z Wisły obecnie przygotowuje się do kolejnego wyzwania: udziału w Rajdzie Paryż- Dakar. Jak zapewnia jednak bardzo ważna jest dla niego współpraca ze świętoszowskimi pancerniakami. -Myślę, że mógłbym coś ofiarować wojsku - szkolenia z jazdy w terenie – tak ogromnie zróżnicowanym jak tutejsze pełne piachu, dziur i nierówności poligony. Jeśli byłoby to korzystne dla żołnierzy to chętnie będę się dzielił moimi doświadczeniami, tereny poligonowe są idealnym miejscem do tego typu szkoleń. - mówił Adam Małysz podczas spotkania z żołnierzami 10BKPanc.
Jazda po pustynnych bezdrożach wymaga nie lada umiejętności, o czym wielokrotnie przekonali się wojskowi kierowcy ze Świętoszowa uczestnicząc w wielu misjach poza granicami kraju.

- W głębokim piachu z mnóstwem kolein, dziur i pustynnych niespodzianek pojazdy prowadzi się w naprawdę ekstremalnym skupieniu. Bardzo pomagają wcześniejsze szkolenia na świętoszowskim poligonie, którego teren często jest równie trudny jak na misyjnych patrolach. Przed wyjazdami w ciężki teren warto również dokładnie zapoznać się z planowaną trasą. - wspomina sierżant Tomasz Jamroziński z 10BKPanc, uczestnik misji w Czadzie i Afganistanie.
Pancerniacy będą kontynuować i rozwijać kontakty z zespołem rajdowym Adama Małysza. Podczas ostatniego spotkania w 10BKPanc oprócz wielu rozmów o dalszej współpracy, Adam zaprezentował żołnierzom swój nowy samochód Mitsubishi L200, na którym widnieje również logo 10BKPanc. Tym pojazdem planują swój udział w rajdzie Paryż –Dakar. Samochód został poświęcony w Świętoszowie przez kapelana 10BKPanc majora Rafała Kapronia
w obecności pilota Rafała Martona i Mistrza z Wisły.

Generał brygady Cezary Podlasiński na zakończenie spotkania wręczył Adamowi pamiątkową kryzę z czołgu Leopard 2A4 jako znak uznania załóg świętoszowskich czołgów dla umiejętności rajdowych i niezłomnej kontynuacji ekstremalnych pasji Adama Małysza.

Zdjęcia: por. Justyna Balik, st. szer. Krzysztof Zambrzycki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto