Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Żagania uczcili 83. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
83. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa wywózka Polaków na Sybir. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tysięcy polskich obywateli. Z tej okazji w Żaganiu odbyły się uroczystości z udziałem zesłańców i ich rodzin.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa zsyłka Polaków na Sybir przeprowadzona przez NKWD. Władze Związku Radzieckiego traktowały deportację jako element walki politycznej oraz jako metodę eksterminacji polskich elit i możliwość uzyskania bezpłatnej siły roboczej. W tym roku przypada 83. rocznica tego jednego z bolesnych zdarzeń w historii Polski, oznaczającego cierpienie, prześladowania, niewolę i śmierć obywateli narodu polskiego.

Chwała bohaterom nieludzkiej ziemi

Spotkanie rozpoczęła msza święta w kościele pw. WNMP w Żaganiu. Wzięła w nim udział m.in. Jadwiga Jastrzębska, córka Sybiraczki, wieloletniej prezeski żagańskiego koła, świętej pamięci Marii Jastrzębskiej, a także jej ciocia, 97-letnia Teofila Franków, która wraz z rodziną została zesłana na Syberię.
W ramach obchodów w kościele pod wezwaniem WNMP odbyła się msza święta raz złożenie kwiatów pod krzyżem Sybiraków na cmentarzu komunalnym w Żaganiu. Zebrani nie zapomnieli również o grobie rodzinnym, w którym pochowana jest zmarła 15 sierpnia 2020 Maria Jastrzębska. - Na płycie nagrobnej są również nazwiska mojego dziadka Pawła Franków i mojej prababci Anastazji Woźniakiewicz - opowiedziała Jadwiga Jastrzęska. - Trafiła ona na Sybir w wieku 90 lat i z powodu bardzo trudnych warunków, w marcu 1942 roku zmarła. Dziadek wykopał jej grób z zamarzniętej ziemi i po tym sam zaczął niedomagać. Zmarł we wrześniu 1942. Oboje, zarówno prababcia, jak i dziadek zostali na nieludzkiej ziemi. W Żaganiu spoczywają tylko symbolicznie.

Zakończenie uroczystości w Żaganiu

Po zakończeniu ceremonii na cmentarzu komunalnym, z udziałem burmistrza Andrzeja Katarzyńca i przewodniczącego rady miasta Adama Matwijowa zebrani udali się skwer Sybiraków przy ul. Podgórnej, koło cmentarza parafialnego "na górce", gdzie zapalili znicze przy pomniku. - We wrześniu uroczystości wojewódzkie Związku Sybiraków odbędą się w Żaganiu - zapowiedziała Jadwiga Jastrzębska.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z uroczystości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto