Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławni w Żaganiu! Czy wiecie, że tu mieszkał i tworzył Stendhal, Nemcova, Kepler i wielu innych? Gdzie? Miejsca pokazali regionaliści

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W niedzielę 24 września 2023 przed żagańskim pałacem spotkali się miłośnicy i pasjonaci regionalistyki. Tym razem tematem spaceru z regionalistami: Stanisławem Byczkowskim i Mariuszem Wieczerzyńskim były wielkie postaci nauki i literatury, które tworzyły przez jakiś czas w Żaganiu. A było ich całkiem sporo. Czytajcie w tekście pod galerią zdjęć. Kliknijcie obrazek, zobaczcie fotki i film ze spaceru.

Kto mieszkał i tworzył w Żaganiu?

  • Henri Beyle (Stendhal) - wybitny francuski pisarz. 10 czerwca 1813 roku przybył do Żagania w charakterze intendenta armii napoleońskiej. Zamieszkał w pałacyku, w którym obecnie jest Sąd Rejonowy w Żaganiu. W czasie wolnym opisywał mieszkańców miasta. Wędrował po okolicy i czytał księgi ze zbiorów biblioteki książęcej. Uwielbiał muzykę, więc pożyczył pianino, na którym miejscowy nauczyciel grał dla niego utwory Mozarta. Jak wiele innych osób zapadł na "gorączkę nerwową" - tak wówczas nazywano tyfus. Po przejściu choroby wyjechał z miasta.
  • Johannes Kepler (ur. 27 grudnia 1571, zm. 15 listopada 1630 w Ratyzbonie) – niemiecki astronom, astrolog i matematyk, jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej w XVII wieku. Do Żagania przybył w lipcu 1628 roku, na wezwanie księcia Wallensteina, który zapewnił mu obserwatorium i pensję. Tutaj ukazały się drukiem jego prace, tutaj także zakończył pracę nad opowieścią, która uchodzi za pierwszy utwór z gatunku science fiction - "Somnium seu opus posthumum de astronomia lunari", czyli "Sen lub astronomia księżycowa".
  • Bożena Nemcova (zmarła 21 stycznia 1862) - najwybitniejsza czeska pisarka spędziła dzieciństwo w Żaganiu. Jej ojciec Johann Pankl był zarządcą książęcych stajni. Brat pisarki był nadzorcą w kobiecym więzieniu, które mieściło się w dawnej siedzibie policji i prokuratury przy ul. Gimnazjalnej.
    Do tej pory krążą legendy o pochodzeniu Bożeny Nemcovej, która miała nie być biologiczną córką swoich rodziców, a i urodziła się prawdopodobnie o parę lat wcześniej, niż oficjalnie podawała. Miała być nieślubną córką księżnej Katarzyny Wilhelminy, która poświęcała jej dużo swojej uwagi w zakresie edukacji i wychowania. Katarzyna Wilhelmina stanowi też pierwowzór księżnej w powieści Nemcovej Babunia.
  • Carl Weissflog urodził się i tworzył w Żaganiu ( ur. 27 grudnia 1770). Był sędzią i pisarzem. W 12 tomach opisał drobnomieszczańskie życie. Był również multiinstrumentalistą i kompozytorem.
  • Bronisława Wajs, czyli Papusza (ur. 17 sierpnia 1908 w Lublin, zmarła 8 lutego 1987 w Inowrocławiu) mieszkała w Żaganiu przez 3 lata. To romska poetka, która sama nauczyła się czytać i pisać. Tworzyła piękne wiersze, opisujące życie zgodne z naturą. Za to, że zaczęła współpracować z literatem Jerzym Ficowskim, została wyklęta przez swoją społeczność.
  • Paweł Wiktorski ur. 16.07.1913 r. w Warszawie. Żołnierz, weterynarz, literat. W roku 1969 przyjechał wraz z rodziną do Żagania i objął stanowisko powiatowego lekarza weterynarii. Wspomnienia z walk we wrześniu 1939 r. i pobytu w obozie jenieckim zawarł w książce Czas biegnie obok (1980). Napisał m.in. książki: "A po wojnie, po skończonej", "Lot nad kołyską". W 1985 wydał "Na koniec wzeszło słońce", w której przedstawił sylwetki żołnierzy II wojny światowej, którzy związali swoje powojenne losy z Żaganiem.

Wyjątkowy spacer po Żaganiu

Niedzielny spacer był wyjątkowy. Przyszły na niego osoby, które chcą poznać historię Żagania, razem z regionalistami, którzy bez żadnych zachęt chcą się spotykać z zainteresowanymi ludźmi. Był wyjątkowy również z tego powodu, że dołączyła do niego młoda aktorka Aleksandra Groszek, która jest znana z roli księżnej Doroty Talleyrand-Perigord i innych ról w żagańskim teatrze. A. Groszek dostała się na studia aktorskie Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego i po rozpoczęciu semestru będzie miała mniej czasu na spotkania w rodzinnym Żaganiu.

Miejsca w Żaganiu, których już nie ma

Wraz z regionalistami można było zobaczyć ślady literatów, mieszkających w Żaganiu. Na przykład miejsce, w którym mieszkała Papusza. Dzisiaj jest to po prostu trawnik na bulwarze księżnej Doroty nad kanałem Bobru. Kiedyś mieściły się tam drewniane domy dla biedoty, które nie zachowały się do naszych czasów.

Ludzie w Żaganiu, których już nie ma

Cudowną historię swojego ojca, legendarnego nauczyciela w żagańskim ogólniaku opowiedziała Alicja Rybarczyk. Jej tato Henryk Ślusarek tworzył historię miasta. Pokazała też tableau pierwszych absolwentów szkoły, którzy opuścili jej mury w 1952 roku.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto