Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słoneczny patrol na "Seszelach" w Małomicach. Strażacy i ratownicy trenowali nad zalewem!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W piątek 7 lipca 2023 nad zalewem w Małomicach strażacy zorganizowali szkolenie z ratownictwa wodnego dla strażaków OSP i ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To część programu "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", realizowanego przez Państwową Straż Pożarną.

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" to program realizowany przez straż pożarną, wspólnie z policją i WOPR-em. Policjanci sprawdzają miejsca strzeżone, dzikie kąpieliska. Można ich spotkać nad rzekami: Bóbr, Czerna i Kwisa oraz na gliniankach.
Strażacy na początek wakacji zorganizowali kilkudniowe ćwiczenia nad wodą, w których biorą udział strażacy ochotnicy i ratownicy WOPR. Takie zajęcia odbyły się w piątkowe południe 7 lipca 2023 nad zalewem w Małomicach. Poprowadził je kapitan Mariusz Dobrowolski z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szprotawie, koordynator akcji. - Ratownictwo wodne jest ważnym elementem naszej działalności - zaznaczył. - Nad zalewem w Małomicach chcemy się podzielić technikami ratowniczymi stosowanymi przez straż pożarną i WOPR.
W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z OSP Lubiechów i OSP Małomice, a także młodzi ratownicy WOPR.
- Co roku prowadzimy takie szkolenia, a także programy profilaktyczne, dotyczące bezpieczeństwa nad wodą - wyjaśnił Jakub Łażewski, prezes WOPR Żagań. - Dzisiaj (w piątek 7 lipca 2023) szkolą się strażacy OSP i ratownicy. Chociaż ciepło sprzyjające spędzaniu czasu nad wodą mamy zaledwie 3 miesiące w roku, to często zapominamy, jak należy się zachować.

Ratownicy z Żagania ostrzegają: ludzie toną w milczeniu

Jakub Łażewski zaznacza, że bezpieczeństwo nad wodą zależy głównie od nas samych i naszego poczucia odpowiedzialności. Podczas kąpieli nie można myśleć tylko o sobie, licząc, że zapewnienie bezpieczeństwa należy tylko do ratowników. Trzeba zwracać uwagę na innych, a szczególnie na dzieci, które mogą się topić nawet w płytkiej wodzie. Zazwyczaj osoba, która się topi wcale nie krzyczy, tyko rozpaczliwie macha rękami, mając często głowę pod wodą. Jeśli coś takiego zauważymy na kąpielisku, należy od razu powiadomić ratownika. A jeśli coś złego dzieje się w miejscu, gdzie nie ma ratownika, to nie należy podawać ręki, czy podpływać zbyt blisko do takiej osoby, bo może nas w panice utopić. Trzeba podać jej cokolwiek. Może to być gałąź, plastikowa butelka, czy cokolwiek innego, co można chwycić.
Najlepiej jednak wybierać plaże strzeżone i bezwzględnie stosować się do poleceń ratowników.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą

Sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko oficer prasowy żagańskiej policji podkreśla, aby nie pływać w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), a także gdy wieje porywisty wiatr.

  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy będąc po spożyciu alkoholu.
  • Nie pływajmy na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
  • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, warto aby miały założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
  • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
  • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
  • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto