Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stawy Przemkowskie! Leżą zaledwie 37 km od Żagania! Warto tam się wybrać na weekend i wspiąć na wieżę widokową!

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Piękne miejsce niedaleko Nowej Soli w sam raz na spacer
Piękne miejsce niedaleko Nowej Soli w sam raz na spacer Klaudia Korfanty
To zaledwie 37 km od Żagania i 20 km od Szprotawy! Warto zabrać ze sobą lornetkę! Gdzie dokładnie znajdują się stawy, czy wstęp na wieżę jest płatny, jak dojechać - mamy dla Was wszelkie informacje, a w galerii zobaczcie zdjęcia.

Rezerwat Przyrody Stawy Przemkowskie położony jest w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. To wspaniałe miejsce z dala od tłumów i zgiełku. Szczególną atrakcją jest zlokalizowana tu wieża widokowa, z której podziwiać można piękne widoki na stawy i mieszkające na tym terenie ptactwo.

Piękne miejsce niedaleko Nowej Soli w sam raz na spacer

Stawy Przemkowskie z wieżą widokową. Droga samochodem z Nowe...

Stawy Przemkowskie na Dolnym Śląsku i wieża widokowa. Wybierz się tu na wycieczkę!

Stawy Przemkowskie znane są jako ostoja ptactwa wodno-błotnego. Gniazduje tutaj około 150 gatunków ptaków, a przy przelotach to nawet 250 gatunków.

Obszar jest Rezerwatem Przyrody powołanym Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 maja 1984 roku. Utworzony został w celu zachowania stawów i bagien oraz otaczających je lasów w dolinie Szprotawy, będących ostoją licznych gatunków ptaków. Stanowi kompleks 33 stawów hodowlanych założonych w 1860 roku.

Łączna powierzchnia Rezerwatu - obszar lasów, stawów i mokradeł wynosi 1071,56 ha.

Rezerwat położony jest w powiecie polkowickim, w granicach administracyjnych miasta i gminy Przemków. Na mapie poniżej zaznaczono dokładną lokalizację wieży widokowej o wysokości 16 metrów. Polecamy wejście na wieżę z lornetką!

Na wieżę widokową idziemy przez utworzoną kładkę dydaktyczną o długości ok. 850 metrów. Przyjeżdżając na miejsce samochodem, najlepiej zaparkować tuż przy początku kładki (zaznaczyliśmy miejsce na mapce poniżej).

Wyprawę na wieżę widokową można rozpocząć także od miejscowości Ostaszów i Stawu Ostaszowskiego - leśną ścieżką (nieoznaczoną). Będzie to jednak dłuższa trasa niż ta, która prowadzi drewnianą kładką, a trasa jest porośnięta wysoką trawą, pokrzywami i jest trudna do znalezienia.
Za to kładka robi obłędne wrażenie. Szumią trzciny, spod nóg uciekają traszki. Pod kładką woda i bagno. Jakoś dają radę tutaj rosnąć kwitnące rośliny. Jeśli zabierzecie psa, przejdzie, ale co najmniej kilka razy łapa wpadnie mu pomiędzy deski. Da się przejechać wózkiem z dzieckiem.

Na tym obszarze stwierdzono występowanie około 350 gatunków roślin naczyniowych, a wśród nich objęte ochroną gatunkową: m.in. nasięźrzał pospolity, goździk pyszny i fiołek mokradłowy. Stanowi ostoję wielu gatunków ptaków wodno-błotnych takich jak: żuraw, derkacz, świerszczak, świergotek łąkowy, krwawodziób oraz wąsatka. Z ssaków możemy tu spotkać jelenia, dzika, bobra, wydrę, a także wilki, jenota, norkę czy piżmaka! "Przemkowskie Bagno" jest częścią "Obszaru Natura 2000 Stawy Przemkowskie".

Wstęp na wieżę widokową jest całkowicie bezpłatny, wejść można o każdej porze. Zobaczcie w naszej galerii relację z podróży: miejsce, gdzie zostawić auto, warunki na kładce i oczywiście piękne widoki ze szczytu wieży!

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Lubuskie. Ołobok. Świebodzin. Żniwa. Na polach baloty i żurawie

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news o perseidach

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto