W Wiechlicach koło Szprotawy powstanie Park Narodów. Co w nim będzie?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak będzie wyglądał Park Narodów w Szprotawie
Tak będzie wyglądał Park Narodów w Szprotawie UM Szprotawa
Już wkrótce na terenie, zapomnianego i zapuszczonego, cmentarza jenieckiego w Wiechlicach powstanie "Park Narodów", który będzie miejscem turystyki martyrologicznej. Jak podkreśla burmistrz Mirosław Gąsik do dbania o tego typu obiekty pamięci zobowiązuje nas prawo międzynarodowe i kultura. Park powstanie dzięki dofinansowaniu w wysokości 100 tys. zł od Województwa Lubuskiego.

Na terenie byłego lotniska wojskowego w Wiechlicach (dawniej baza lotnicza Szprotawa) podczas I wojny światowej zlokalizowany był ogromny międzynarodowy obóz jeniecki Kriegsgefangenenlager Sprottau, nazywany nawet miasteczkiem baraków. Rozciągał się od wschodniej granicy Szprotawy, aż do wysokości centralnej części wsi Wiechlice. Przetrzymywano w nim m.in. Anglików, Francuzów, Włochów, Rosjan, Belgów, Serbów, Polaków.

Obozowe miasto w Wiechlicach

Obóz posiadał własne gospodarstwa pomocnicze, kuchnie, świetlice, lazarety, apteki, a nawet własną walutę i widokówki! Choroby i niedożywienie zbierały w nim śmiertelne żniwo. Blisko 4 tysiące żołnierzy pozostało tu na zawsze, na cmentarzach w Szprotawie i Wiechlicach.
W obozie przetrzymywano również powstańców wielkopolskich, którym kilka lat temu także wystawiono pomnik. Opiekują się nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiechlicach, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Ujawniono również, że na cmentarzu znajdują się pochówki z okresu II wojny światowej. Potwierdzono kilkaset nazwisk żołnierzy radzieckich narodowości rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej i polskiej.

Jak będzie wyglądał Park Narodów?

Park Narodów będzie wyjątkowym punktem w regionie. Powstanie tam przestrzeń z odnowionymi alejkami o nawierzchni mineralnej na podbudowie z kruszywa łamanego, ławkami, ekspozycją historyczną - aranżacją miejsca walki, drewnianym krzyżem oraz tablicami edukacyjnymi w różnych językach z informacjami o historii obiektu. Cały teren będzie oświetlony i objęty monitoringiem.
Źródło: UM Szprotawa

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie