Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wiechlicach koło Szprotawy powstanie Park Narodów. Co w nim będzie?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak będzie wyglądał Park Narodów w Szprotawie
Tak będzie wyglądał Park Narodów w Szprotawie UM Szprotawa
Już wkrótce na terenie, zapomnianego i zapuszczonego, cmentarza jenieckiego w Wiechlicach powstanie "Park Narodów", który będzie miejscem turystyki martyrologicznej. Jak podkreśla burmistrz Mirosław Gąsik do dbania o tego typu obiekty pamięci zobowiązuje nas prawo międzynarodowe i kultura. Park powstanie dzięki dofinansowaniu w wysokości 100 tys. zł od Województwa Lubuskiego.

Na terenie byłego lotniska wojskowego w Wiechlicach (dawniej baza lotnicza Szprotawa) podczas I wojny światowej zlokalizowany był ogromny międzynarodowy obóz jeniecki Kriegsgefangenenlager Sprottau, nazywany nawet miasteczkiem baraków. Rozciągał się od wschodniej granicy Szprotawy, aż do wysokości centralnej części wsi Wiechlice. Przetrzymywano w nim m.in. Anglików, Francuzów, Włochów, Rosjan, Belgów, Serbów, Polaków.

Obozowe miasto w Wiechlicach

Obóz posiadał własne gospodarstwa pomocnicze, kuchnie, świetlice, lazarety, apteki, a nawet własną walutę i widokówki! Choroby i niedożywienie zbierały w nim śmiertelne żniwo. Blisko 4 tysiące żołnierzy pozostało tu na zawsze, na cmentarzach w Szprotawie i Wiechlicach.
W obozie przetrzymywano również powstańców wielkopolskich, którym kilka lat temu także wystawiono pomnik. Opiekują się nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiechlicach, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Ujawniono również, że na cmentarzu znajdują się pochówki z okresu II wojny światowej. Potwierdzono kilkaset nazwisk żołnierzy radzieckich narodowości rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej i polskiej.

Jak będzie wyglądał Park Narodów?

Park Narodów będzie wyjątkowym punktem w regionie. Powstanie tam przestrzeń z odnowionymi alejkami o nawierzchni mineralnej na podbudowie z kruszywa łamanego, ławkami, ekspozycją historyczną - aranżacją miejsca walki, drewnianym krzyżem oraz tablicami edukacyjnymi w różnych językach z informacjami o historii obiektu. Cały teren będzie oświetlony i objęty monitoringiem.
Źródło: UM Szprotawa

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto