Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Winnica Saganum w Bożnowie zaprezentowała nową markę trunku i nową winiarnię w książęcym folwarku!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W dawnym folwarku książęcym w Bożnowie można było zobaczyć, jak produkuje się szlachetny trunek, a także skosztować młodego wina, które powstało metodą maceracji karbonicznej, z czerwonej odmiany "Rondo", zebranej ręcznie we wrześniu 2023 roku. W sobotę 11 listopada 2023 swoje podwoje dla zwiedzających otworzyła nowa winiarnia.

Nowa winnica w upadłym PGRze w Bożnowie

Nowa winnica powstała w dawnym folwarku książęcym, który mieszkańcy Żagania i Bożnowa pamiętają jako Państwowe Gospodarstwo Rolne, upadłe wiele lat temu. Jego teren przejęli właściciele winnicy Saganum i otworzyli w nim nową winnicę. Warto dodać, że produkty z Saganum zdobywają regularnie nagrody na polskich i europejskich festiwalach wina oraz najróżniejszych konkursach. Winnica Saganum, to jedyna polska winnica nagrodzona na XI Międzynarodowym Konkursie Winiarskim ENOEXPO w Krakowie. Właśnie takie, utytułowane trunki były dostępne podczas sobotniej prezentacji.

Święto młodego wina w Żaganiu

W sobotę 11 listopada 2023 winnica przyciągnęła prawdziwe tłumy odwiedzających. Przyciągnęła ich premiera wina Świętomarcińskiego Ronda 2023, które nazywa się "Młodość". To młode wino, które powstało metodą maceracji karbonicznej z czerwonej odmiany RONDO. - Wino ma barwę malinowo-wiśniowej czerwieni z delikatnym fioletowo-granatowym połyskiem.
W nosie dominują owoce typu czereśnie, wiśnie, maliny, borówki, jeżyny, lekką mineralność pestki. W tle przebija się tytoń, pieprz i cynamon, które intensyfikują aromaty owocowe - opisują je właściciele, Marcin Furtak i Reneta Wcisło. - Delikatna cierpkość pozostawia niedosyt i apetyt na więcej.

Cudowne opowieści o winie

Pod nieobecność Marcina Furtaka po winnicy oprowadzał Henryk Patiaka, prawa ręka właściciela, fachowiec w dziedzinie winiarstwa. Pokazywał ogromne kadzie z winem i opowiadał, w jaki sposób powstaje. Cześć jest na pewnym etapie przechowywana w piwnicy żagańskiego opactwa przy placu Klasztornym, gdzie mają odpowiednią temperaturę do leżakowania w beczkach. Tam też jest trakt winiarski, który po wcześniejszym uzgodnieniu można zwiedzać.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto