Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa nagroda dla lubuskiego policjanta. Arkadiusz Szlachetko wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej

(b), źródło: KWP Gorzów, PAP
źródło: Lubuska Policja
Sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko, który na co dzień pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu, znalazł się w gronie trzech osób uhonorowanych przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodą „Świadek Historii”.

Arkadiusz Szlachetko odebrał nagrodę z rąk doktora Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w czwartek, 16 marca w Sali Białej Bazaru Poznańskiego, w miejscu, w którym w 1918 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski. W gronie laureatów znaleźli się także: Henryk Lisiak, inicjator śledztw ws. niemieckich zbrodni z lat II wojny światowej oraz Małgorzata Rogal-Dropińska, nauczycielka krzewiąca patriotyczne postawy wśród uczniów.

W uzasadnieniu przyznania nagród podkreślono, że laureaci aktywnie dbają o upamiętnienie martyrologii narodu polskiego, propagują wiedzę na temat niemieckich zbrodni, krzewią i popularyzują patriotyczne postawy wśród młodzieży.

Upamiętnił więźniarki z obozu w Ravensbrücku

Arkadiusz Szlachetko od lat aktywnie współdziała z IPN osobiście i za pośrednictwem założonego przez niego Forum Pamięci Niegosławice. Współpraca rozpoczęła się od upamiętniania miejsca pochówku 43 Polek, więźniarek KL Ravensbrück, które zmarły w filii tego obozu w Neubrandenburgu. Kolejnymi inicjatywami było: stworzenie miejsca pamięci przy kościele pw. św. Anny w Niegosławicach, postawienie pomnika na Grobie Nieznanego Żołnierza w Niegosławicach i posadzenie trzech dębów pamięci ofiarom zbrodni katyńskiej.

Forum Pamięci Niegosławice m.in. organizuje dla młodzieży edukacyjne wyjazdy pamięci w miejsca martyrologii, uczestniczy w obchodach rocznic ważnych wydarzeń z historii Polski, zapoczątkowało w 2020 r. publiczne czytanie raportów rotmistrza Pileckiego z Auschwitz.

Czytaj także: Arkadiusz Szlachetko, wyjątkowy strażnik pamięci. Miał 6 lat, gdy obiecał, że ustali losy prababci, którą zabrało gestapo. Słowa dotrzymał

Nagroda przyznawana jest od 2010 roku

Nagroda „Świadek Historii” została ustanowiona przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w 2009 r. Przyznawana jest raz w roku polskim oraz zagranicznym stowarzyszeniom, instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939–1989 oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności.

W Poznaniu po raz pierwszy nagrodę przyznano w 2010 r. Od tego czasu otrzymało ją ponad 70 osób oraz instytucji i stowarzyszeń z Wielkopolski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjątkowa nagroda dla lubuskiego policjanta. Arkadiusz Szlachetko wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej - Gazeta Lubuska

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto