Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mroczna historia Stalagu w Żaganiu. Pomnik Jeńca upamiętnia ofiary niemieckich zbrodni

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Czy pomnik ofiar Stalagu odzwierciedla los jeńców?
Czy pomnik ofiar Stalagu odzwierciedla los jeńców? Małgorzata Trzcionkowska
Pomnik Jeńca Stalagu w Żaganiu to ważne miejsce upamiętniające losy jeńców przetrzymywanych w obozach w Sagan podczas II wojny światowej. Został odsłonięty 3 września 1961 roku na ulicy Lotników Alianckich. Przez lata stał się miejscem, gdzie odbywają się uroczystości miejskie.

Autorem tego pomnika jest polski rzeźbiarz Mieczysław Welter, znany również z innych znaczących dzieł, takich jak pomnik Kopernika w Meksyku, czy pomnik Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.

Pomnik Jeńca Stalagu w Żaganiu: Symbol cierpienia i męczeństwa

Pomnik, który powstał z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz władz Miasta Żagań, symbolizuje jeńców wojennych, którzy cierpieli i zmarli w obozie w latach 1939-1945. W 2015 roku zakończył się remont Pomnika Ofiar Stalagu VIIIC, na który środki przekazało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobaczcie film o operacji "Drewniany Koń" w żagańskim obozie

od 16 lat

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

W Żaganiu znajduje się również Muzeum Obozów Jenieckich, które otwarto 28 września 1971 roku. Budowa obiektu trwała od 1967 roku, a w owych czasach był on oddziałem Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Inicjatorem jego powstania był Wojewódzki Obywatelski Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Zarządu Okręgu ZBOWiD.

Budynek zaprojektowali Marian Wyczałkowski, zielonogórski architekt, który na swoim koncie miał między innymi Biuro Wystaw Artystycznych na deptaku w Zielonej Górze, czy Dom Kombatanta przy Wieży Braniborskiej (zmarł w 2020 roku) oraz Tadeusz Kmiecik.

Losy jeńców w Stalagu

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, podkreśla, że jeńcy byli traktowani przez władze niemieckie zgodnie z Konwencją Genewską. "Komendant stalagu, pułkownik von Lindeiner był człowiekiem wykształconym i honorowym. Nie był fanatycznym nazistą. Nie stosowano w obozach terroru. Reżim obozowy polegał na apelach i liczeniu jeńców, którzy w obozie mieli własny teatr, orkiestrę, grali w piłkę i uprawiali sport" - mówi dyrektor Łazarz.

Jednak nie wszyscy jeńcy byli traktowani równo. Dyrektor Łazarz przyznaje, że złe traktowanie dotyczyło jeńców radzieckich, ponieważ ZSRR nie podpisał Konwencji Genewskiej. Grupa Rosjan była przetrzymywana w Stalagu VIII C, a także w obozie w Neuhammer, czyli dzisiejszym Świętoszowie.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto