Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dach szprotawskiego ratusza odnowiony! Zabytek ma ciekawą historię i zachwycające wnętrza!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ratusza w Szprotawie jest wyjątkowo piękny, sami zobaczcie!
Ratusza w Szprotawie jest wyjątkowo piękny, sami zobaczcie! UM Szprotawa
Zakończyły się prace rewitalizacji dachu pokrywającego historyczny budynek, w którym mieści się siedziba Urzędu Miejskiego w Szprotawie. Remont trzeba było wykonać, ponieważ istniała groźba zawalenia i nieodwracalnego uszkodzenia zabytkowych pomieszczeń ratusza.

Remont dachu został przeprowadzony w kilku etapach, ze względu na ogromne koszty całości przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności zrealizowane zostały prace naprawcze w tej części, w której według ekspertyzy opracowanej w 2019 roku przez inżyniera budowlanego, mogło dojść do katastrofy budowlanej. Na skutek wieloletnich zaniedbań, pokrycie dachu było nieszczelne, a przedostające się przez nie deszcz poważnie naruszył i uszkodził konstrukcję więźby dachowej. W wielu miejscach konstrukcja była zmurszała, pokryta pleśnią i grzybami. Uszkodzone i zdeformowane rynny deszczowe uniemożliwiały właściwe odprowadzenie wody, co przy ulewnych deszczach prowadziło do przedostawania się wody do wnętrza ratusza, powodując uszkodzenia gzymsów murowanych i drewnianych. Na największe niebezpieczeństwo narażony był sufit w sali obrad, z bogatymi i oryginalnymi zdobieniami. Znajdujący się nad sufitem pomieszczenia strop w każdej chwili mógł runąć.

Ratusz w Szprotawie to prawdziwa perełka!

- Faktycznie, biorąc pod uwagę ówczesny katastrofalny stan techniczny dachu, do prac naprawczych przystąpiliśmy dosłownie w ostatniej chwili – potwierdza burmistrz Mirosław Gąsik. – Dzisiaj, dzięki wsparciu instytucji zewnętrznych i prywatnych sponsorów, którym serdecznie dziękuję, cieszymy się, że lubuska perełka architektoniczna została ocalona dla przyszłych pokoleń.
Ostatni etap robót, który został właśnie zakończony, obejmował połać wschodnią i zachodnią dachu. Wzmocniono i wymieniono tam elementy konstrukcyjne dachu, wykonano impregnację grzybobójczą i owadobójczą elementów drewnianych. Wykonano również okucia i zamontowano nowe rynny dachowe i rury spustowe z blachy cynk-tytan. Osadzono nowe okna i naprawiono lukarny dachowe. Dach pokryto dachówką karpiówką ceramiczną.
- To jednak nie koniec rewitalizacji ratusza – zapewnia burmistrz. - Czynimy starania, aby pozyskać zewnętrzne środki finansowe na termomodernizację obejmującą m.in. odnowienie elewacji budynku.

Wykonawcą ostatniej części przedsięwzięcia była firma Dekarstwo Ciesielstwo Jan Łobodziec z Tucholi Żarskiej. Wartość prac wyniosła 340 tys. zł brutto. Zadanie pn. "Remont pokrycia dachu wraz z wymianą i wzmocnieniem elementów konstrukcji więźby dachowej budynku Ratusza Miejskiego w Szprotawie – etap II" dofinansowane zostało w wysokości 50 tys. zł ze środków budżetu województwa lubuskiego.

Szprotawski ratusz z ciekawą historią

Pierwszy, drewniany ratusz istniał prawdopodobnie już w XIII wieku. Najstarsze zachowane fragmenty budynku pochodzą z XIV wieku, co ustalił regionalista Felix Matuszkiewicz, autor Historii Miasta Szprotawy z 1908 roku.
Obecny ratusz został zbudowany w latach 1536–1587. Wieżę zachodnią dobudowano w pierwszym dziesięcioleciu XVII wieku. Obie wieże poważnie ucierpiały podczas pożarów. Architektonicznie budowlę określa się jako renesansową, przebudowaną w stylu późnobarokowym, z rozbudową neoklasyczną z lat 1819 i 1864. Między innymi barokową wieżę zegarową zaprojektował mistrz Martin Frantz.
Źródło UM w Szprotawie

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto