Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż wotywny w Żaganiu odrestaurowany! Koniecznie wybierzcie się tam na spacer! Sprawdźcie, jak tam dotrzeć!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Krzyż wotywny w Żaganiu. Z lewej strony zdjęcie aktualne, z prawej zdjęcie archiwalne z 1980 roku
Krzyż wotywny w Żaganiu. Z lewej strony zdjęcie aktualne, z prawej zdjęcie archiwalne z 1980 roku Jan Mazur
Odnowiony krzyż wotywny znajduje się blisko dawnej tamy na Bobrze. Jeśli ktoś chce podjechać samochodem, to może zaparkować przy hydrancie, przy ul. Leśnej, a stamtąd do krzyża jest 5 minut drogi. To obszar parku pałacowego, tak zwany "park górny", nad Bobrem. Inwestycja została zrealizowana przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Krzyż wotywny powstał z inicjatywy księżnej Doroty Talleyrand-Perigord w 1853 roku, jako dowód szczęśliwego powrotu do Żagania z długiej i wyczerpującej podróży do Nicei. Miał on być "drogowskazem do niebiańskiej ojczyzny".
Krzyż z piaskowca przetrwał dwie wojny światowe, ale nie oparł się miejscowym wandalom, którzy w latach 80. XX wieku wysadzili go za pomocą dynamitu. Przez długie lata w tym miejscu była tylko kupa kamieni.

Krzyż to neogotycki, żagański zabytek

- Krzyż wotywny, zwany także Krzyżem Doroty to pomnik neogotycki w formie krzyża łacińskiego na postumencie - wyjaśnia archeolog Oktawian Wróblewski, szef Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Relikt w Żaganiu. - Był usytuowany na stosie ułożonym z kamieni łamanych. Do dzisiaj zachowała zniwelowana mocno skarpa/kopiec, w obrębie którego przeprowadziłem już w czerwcu 2020 roku archeologiczne badania sondażowe. Kamienne schody pochodzą z początku drugiej połowy XIX wieku, po których stąpała onegdaj księżniczka kurlandzka Dorota z Bironów po mężu de Talleyrand-Périgord.

Projekt europejski z krzyżem wotywnym

Żagań otrzymał 37,5 tys. zł w ramach programu inwestycyjnego Lubuska Baza Turystyczna, na projekt "Zagospodarowanie terenu w parku górnym, przy Krzyżu Wotywnym Księżnej Doroty". Wkład własny wynosił 62,5 tys. zł.
- Podczas badań archeologicznych zastosowano nowatorskie metody fotogrametryczne, które umożliwiły wygenerowanie dokładnych modeli 3D mesh - tłumaczy Oktawian Wróblewski. - To miejsce w parku będzie mogło być oglądane np. za pomocą gogli VR, spacer po kamiennych schodach będzie można odczuć namacalnie. Zastosowanie technik fotogrametrycznych, skaningu laserowego w technologii LIDAR umożliwia odtworzenie tzw. osi widokowych parku funkcjonujących w I poł. XIX wieku. Obecnie teren porasta wysoka roślinność i drzewa. Dawniej wyglądało to zupełnie inaczej, o czym można się przekonać, oglądając dawne ryciny, gwasze z widokami Parku Książęcego w Żaganiu. Cieszy mnie to, że Urząd Miasta w Żaganiu chcę stosować nowatorskie narzędzia badawcze, które umożliwią promocje i przybliżenie mieszkańcom wiedzy o takich miejscach jak zrewitalizowany pomnik krzyż wotywny i kamienne schody księżnej Doroty.

Osie widokowe w żagańskim parku

Archeolog tłumaczy, że Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków ma trochę anachroniczne podejście i nakazał wycinkę zdrowych drzew, aby uwidocznić osie widokowe parku z XIX wieku. - Obecna technologia, oprogramowanie fotogrametryczne umożliwia np. schowanie warstwy roślinności, zeskanowanych w technologii LIDAR drzew i ukazanie widoku parku bez szaty roślinnej lub wybiórczo z poszczególnymi drzewami, krzewami, można praktycznie w dowolny sposób modelować projekt przeniesiony do rozszerzonej rzeczywistości bez konieczności fizycznej wycinki zdrowych drzew - wskazuje. - Warto dyskutować nad takimi rozwiązaniami. W aplikacji mieszkańcy i wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć widok zbliżony, wymodelowany dla osi widokowych parku funkcjonujących w XIX wieku, a realnie drzewa w parku nie trzeba będzie wycinać. Czasami taki kompromis jest warty rozważenia.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film ze studniówki LO w Żaganiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto