18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyższe wtajemniczenie sapera [ZDJĘCIA]

Katarzyna Przepióra
Katarzyna Przepióra
Potężne wybuchy na świętoszowskim poligonie oznaczały kolejne prawidłowo wykonane przejścia w polu minowym. Saperzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) prowadzili szkolenie z użyciem bojowych min przeciwpancernych.

29 lutego br. na ośrodku inżynieryjno-saperskim 10BKPanc odbyło się ćwiczenie kompanii saperów dowodzonej przez podporucznika Grzegorza Majkę. - Ćwiczenie polega na wykonaniu przejść w zaporach minowych. - tłumaczy porucznik - Szkolenie rozpoczyna się od pokazania nowym żołnierzom oraz przypomnienia pozostałym sposobu ustawiania min przeciwpancernych.

Kolejnym etapem jest ustawienie grupy min a zajęcia kończy wykonanie przejścia w bojowym polu minowym. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego zapalników. Żołnierze pod czujnym okiem nadzorującego ćwiczenie Szefa Wojsk Inżynieryjnych 10BKPanc majora Sławomira Osmelaka ustawiają zapalniki w równym rzędzie i sprawdzają prawidłowość przestawienia się mechanizmu uderzeniowego zapalnika z położenia transportowego w bojowe. Po minucie można je rozbroić. Sprzęt został sprawdzony.

- Miny ustawiane będą na rubieżach. Najpierw będą to miny ćwiczebne z bojowym zapalnikiem, następnie korpus będzie bojowy a zapalnik ćwiczebny. Na końcu i korpus i zapalnik będą bojowe. – wyjaśnia major Osmelak – Wówczas mamy do czynienia z miną bojową. Grupa żołnierzy ustawia się na rubieżach i sprawnie pokonuje kolejne etapy ustawiania min przeciwpancernych. Słychać tylko głos dowódcy, który spokojnym głosem udziela instrukcji. Tu masz za dużo ziemi… Za głęboki dół… Najpierw oczyść uszczelkę z piasku…

Ćwiczący żołnierze wyglądają na spokojnych i opanowanych. Zimna krew i zachowanie najwyższej ostrożności to podstawa prac minerskich. To najwyższe wtajemniczenie sapera. – mówi major Sławomir Osmelak – Ustawienie miny bojowej, a następnie ustawienie grupy min i wykonanie przejścia w bojowym polu minowym. To podsumowanie całego szkolenia.

W grupie żołnierzy wyróżnia się drobna postać. Spod hełmu wystaje blond kitka. To szeregowa Urszula Zatwardnicka. Wydaje się jakby wielki szpadel był za ciężki dla tak drobnej osoby. Tymczasem na dany znak sprawnie wykopuje dół, umieszcza w nim minę i zakłada zapalnik. Razem z kolegami wykonuje kolejne komendy prowadzącego zajęcia. Dopiero huk towarzyszący detonacji powoduje lekkie wzdrygnięcie. Z satysfakcja spogląda wraz z pozostałymi saperami na wykonane przejścia w polu minowym. Saperzy Czarnej Dywizji ciągle doskonalą swoje umiejętności i jednocześnie uczą młodszych żołnierzy. Poprzez systematyczne szkolenie utrzymują ciągłą gotowość do saperskiego wsparcia swoich kolegów z pododdziałów bojowych 10BKPanc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto