Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne ulice Żagania! Czy bywacie na Łokietka, Traugutta, Kolejowej, czy Berka Joselewicza? Czy wiecie, co się stało z cmentarzem żydowskim?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zobaczcie, jak pięknie jest przy ul. Łokietka, Traugutta, Berka Joselewicza i Kolejowej w Żaganiu
Zobaczcie, jak pięknie jest przy ul. Łokietka, Traugutta, Berka Joselewicza i Kolejowej w Żaganiu Małgorzata Trzcionkowska
Piękne ulice Żagania. Tym razem zapraszam na spacer po ul. Łokietka, Traugutta, Berka Joselewicza i Kolejowej. To miejsca, które zwykle mijamy, przejeżdżając przez Żagań, a warto tam się wybrać na spacer i zobaczyć, jak ciekawe są tam domy i kamienice! Czy wiecie, że w rejonie ul. Beka Joselewicza był żydowski cmentarz? Kliknij obrazek i zobacz galerię zdjęć. Przesuwaj je strzałkami.

Czy wiecie, że w rejonie ul. Berka Joselweicza w Żaganiu był Cmentarz żydowski?

Cmentarz mieścił się na tzw. Wrzosowym Wzgórzu (niem. Heideberg), a dzisiejsza ulica Berka Joselwiczna do niego prowadziła.
Cmentarz został założony w 1813 roku, ale wiadomo, że istniał już w średniowieczu. Nie jest tylko znana lokalizacja nekropolii średniowiecznej. W 1825 r. wdowa Hülse sfinansowała budowę muru cmentarnego. W 1838 r. w bezpośredniej bliskości miasto stworzyło cmentarz dla miejscowego więzienia dla kobiet, który został przeniesiony w późniejszych latach w okolice ul. Nocznickiego.

Cmentarz żydowski w Żaganiu zniszczony w czasie wojny

W czasie II wojny światowej cmentarz żydowski został zdewastowany. Andrzej Kirmiel z portalu Wirtualny Sztelt, Muzeum Polin zaznacza, że 2 września 1943 r. oglądał go nadprezydent skarbowy Dolnego Śląska Wapenhausen i wówczas stwierdził, że „cmentarz żydowski przedstawia obraz dewastacji. Wywrócone są wszystkie pomniki, a płyty nagrobne w większości potłuczone. Zniszczeń dokonują jeszcze teraz miejscowi młodociani”. Lokalni żagańscy historycy prezentują jednak zupełnie odmienny pogląd twierdząc, że cmentarz bez większego uszczerbku przetrwał II wojnę światową, a jego dewastacja miała się rozpocząć dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W każdym razie, rzeczywista likwidacja naziemnej części cmentarza rozpoczęła się na początku lat 70. XX w. Istniejące płyty użyto do naprawy nawierzchni ul. Waryńskiego, a splantowany teren przejęły wojska łączności. Po opuszczeniu terenu cmentarza przez wojsko na początku lat 80. XX w. zlokalizowano tu ogródki działkowe, które istnieją do dzisiaj.

Co zostało z cmentarza żydowskiego w Żaganiu?

Według relacji portalu Wirtualny Sztelt latem 1999 r. do Żagania przyjechała grupa Żydów, których przodkowie zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. Chcieli odwiedzić nekropolię, ale osoba, która oprowadzała ich po mieście, twierdziła, że nie zna jego lokalizacji, nie chcąc pokazywać tego, co zostało z cmentarza. Kilku radnych Żagania próbowało doprowadzić do likwidacji ogródków, aby upamiętnić cmentarz. Obecnie jest to pusty teren.
Źródło: Wirtualny Sztelt Muzeum Polin

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz filmik o Nowym Miasteczku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto