Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstańcy Wielkopolscy w Żaganiu! Obchodzimy 104. rocznicę udanego zrywu narodowego Polaków!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego Google Maps
We wtorek 27 grudnia 2022 o godz. 12.00 przedstawiciele władz miasta i wielu organizacji złożą wiązanki pod obeliskiem poświęconym Powstańcom Wielkopolskim przy ul. Bema w Żaganiu. Czy wiecie, że pierwszy, powojenny burmistrz miasta był powstańcem z Wielkopolski?

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. W czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który był przez poznaniaków owacyjnie witany.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-zachodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było zwycięskim zrywem Polaków.

Powstańcy w żagańskim obozie

Po zakończeniu walk do Żagania trafiło kilkuset powstańców. Byli przetrzymywani w obozie, którego dokładna lokalizacja nie jest znana. Prawdopodobnie znajdował się przy dzisiejszej ulicy Bema, w okolicach pomnika.

Franciszek Walter, pierwszy burmistrz Żagania

Franciszek Walter, pierwszy polskim burmistrz powojennego Żagania (od 16 czerwca 1945 roku, który również był powstańcem wielkopolskim i bardzo odważnym oraz prawym człowiekiem.
Urodził się w 1901 r., w Wielkopolsce. Był uczestnikiem powstania wielkopolskiego, w 1918 r. walczył w Poznaniu, rejonie Pniew, Wolsztyna i Zbąszynia. Podczas II wojny światowej, w stopniu starszego sierżanta, uczestniczył w bitwie nad Bzurą, gdzie dostał się do niewoli. 18 czerwca 1945 r. został wyznaczony na pierwszego, polskiego burmistrza Żagania. Stworzył polską administrację, straż pożarną, milicję i spółdzielczość. Starał się przywrócić miastu i ludziom spokój i ukrócić bezprawie.
Został aresztowany we własnym gabinecie. Powodem była niewielka ilość amunicji, którą posiadał, gdy skończyło się jego pozwolenie na broń. Jego rodzina mówi, że prawdziwym powodem była jego nieugięta postawa wobec warszawskich szabrowników, którzy niszczyli i rozgrabiali miasto.
F. Walter był przetrzymywany w kazamatach, które mieściły się w podziemiach żagańskiego Sądu Rejonowego. W ekspresowym tempie został skazany na 19 lat więzienia i wywieziony do Wrocławia. - Po kilku miesiącach został oczyszczony z zarzutów i powrócił do swojego miasta. Zmarł w 1987 roku i spoczął na cmentarzu komunalnym w Żaganiu.

Czytaj również na naszym portalu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto