Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konwój humanitarny ze Szprotawy do ukraińskiego Humania wyruszy w niedzielę 17-09-2023. Na jego czele stanie burmistrz Mirosław Gąsik

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zdjęcia archiwalne. Tak wyglądały przygotowania do jednego ze szprotawskich konwojów humanitarnych. Burmistrz Mirosław Gąsik i burmistrz zaprzyjaźnionego Gevelsbergu Claus Jacobi.
Zdjęcia archiwalne. Tak wyglądały przygotowania do jednego ze szprotawskich konwojów humanitarnych. Burmistrz Mirosław Gąsik i burmistrz zaprzyjaźnionego Gevelsbergu Claus Jacobi. Małgorzata Trzcionkowska
W niedzielę 17 września 2023 ze Szprotawy wyrusza kolejny konwój humanitarny z pomocą dla mieszkańców zaprzyjaźnionego miasta Humań (Umań) w Ukrainie. Zawiezie między innymi wóz strażacki, bardzo potrzebny w nękanym rakietami wroga mieście. Na jego czele stanie jak zwykle burmistrz Mirosław Gąsik.

Zobacz, jak się formował konwój ze Szprotawy

od 16 lat

Ukraińskie miasto Humań (Umań) jest miastem partnerskim Szprotawy. Od początku napaści Rosji na Ukrainę Szprotawa wspiera mer Iriną Pletnevą i umęczonych wojną mieszkańców. Podczas wcześniejszych konwojów do Humania oraz do innych zakątków Ukrainy wyruszył m.in. wóz i sprzęt strażacki, a także wóz terenowy. Tym razem do naszego partnerskiego miasta zawieziemy samochód strażacki, a także żywność oraz środki higieny osobistej - informuje Marta Jędroszkowiak z Urzędu Miasta Szprotawa. - Wyjazd poprzedzi msza św. w intencji uczestników konwoju, która odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie, o godzinie 18.00.

Konwój ze Szprotawy wyruszy z błogosławieństwem

Po mszy, pod kościołem Mariackim konwój zostanie pobłogosławiony. Będzie też można pożegnać i odprawić jego uczestników. Na czele konwoju jak zawsze stanie burmistrz Mirosław Gąsik, który mocno angażuje się w pomoc zaprzyjaźnionemu miastu, a także pomaga uchodźcom z Ukrainy, którzy w gminie Szprotawa znajdują swoje miejsce.
Podczas jednego z konwojów burmistrz tak opisywał swoje wrażenia: "Ukraina przywitała nas niekończącym się strumieniem uciekających kobiet i dzieci. W każdej wiosce, na każdym skrzyżowaniu za pomocą worków z piaskiem oraz bloków betonowych zbudowano improwizowane umocnione punkty oporu i kontroli - opowiada. - Unoszące się na horyzoncie dymy to pamiątka po bombardowaniu.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto